Tajvan, a hongkongiak mentsvára
![GettyImages-1238019043](https://kep.index.hu/1/0/4158/41580/415804/41580475_696e7a55a4ddb6c28c3ead6761ecc09e_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Amerikai nehézbombákkal gazdagodott Izrael
- Nemzetbiztonsági rémálomra figyelmeztetnek Elon Musk ügynöksége miatt
- Szamarakat festettek át zebrára egy kínai állatkertben, hogy odacsalogassák a látogatókat
- Meggyilkolták a világ első nyíltan meleg imámját Dél-Afrikában
- Kényszerleszállást kellett végrehajtania egy tenerifei járatnak, de az utas mégis meghalt
Új rekordot döntött tavaly a Tajvanra költöző hongkongiak száma – derült ki a nyilvánosságra hozott hivatalos adatokból, amelyekből az AFP francia hírügynökség idézett.
Ez felülmúlja a 2020-as adatot, pedig a megelőző évhez képest már akkor is megduplázódott a kiadott tartózkodási engedélyek száma.
A tajvani nemzeti bevándorlási hivatal tájékoztatása szerint a szigetországban tartózkodási engedélyt kapó hongkongiak száma 2021-ben megközelítette a 13 ezret.
Tajvanon nincs menekültügyi szabályozás, a sziget nem fogad be menekültkérelmeket, attól tartva, hogy Kínából is érkezhetnek letelepedni szándékozók. A hongkongiak azonban más úton-módon, például befektetési vízummal kérelmezhetik az ottani tartózkodást.
Caj Jing-ven tajvani elnök kormánya hivatalosan is támogatja a hongkongi demokráciapárti mozgalmat,
és 2020-ban hivatalt hozott létre a távozni kívánó hongkongiak kérelmeinek feldolgozására.
A szigetország ugyanakkor fenntartja magának a jogot, hogy nemzetbiztonsági okokból elutasítson bizonyos bevándorlási kérelmeket. Megtagadta például a tartózkodási engedélyt Charles Heung szórakoztatóipari mágnástól, akinek családja kapcsolatban áll a kínai hatóságokkal.
Kína viszont szakadár tartományának tekinti a szigetet, amelyen 1949 óta önálló kormány működik. Peking és Tajpej között a viszony többéves közeledés után ismét fagyossá vált, miután a Caj Jing-ven tajvani elnök vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az egy Kína elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel.
A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz, és rendszeresen hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
(via MTI)
(Borítókép: Tajvan belvárosa 2022. január 27-én. Fotó: Lam Yik Fei / Getty Images)