Amerikai diplomaták és családtagjaik átmenetileg elutaznának Kínából a szigorú járványintézkedések miatt

000 9UD7N8
2022.01.31. 05:54
Az Egyesült Államok kínai diplomáciai képviselete hivatalosan kérte az amerikai külügyminisztériumtól: engedélyezze az ezerfős különítmény nélkülözhető tagjainak átmeneti távozását az egyre szigorúbb kínai járványkorlátozások miatt. Peking „zavarba ejtőnek” nevezte a próbálkozást a téli olimpia előtt.

A State Department egyelőre nem hagyta jóvá az elutazást – jelentette a CNN két egymástól független forrásra hivatkozva.

Az engedélyezett távozás lehetőséget ad a nagykövetségen és konzulátusokon dolgozóknak, illetve családtagjaiknak, hogy arra az időre elhagyják Kínát, amíg nem érzik biztonságosnak a visszatérést. Értelemszerűen nem azonos az elrendelt távozással, azaz a kötelező evakuálással.

Kína azon kevés helyek egyike a világon, ahol zéró toleranciát tanúsítanak a járvánnyal szemben, amelynek célja, hogy minden esetet az ország határain belül számoljanak fel.

Kapcsolódó
Új járványgócot találhattak Kínában

Új járványgócot találhattak Kínában

Január óta nem volt ennyi új fertőzött Senhszi tartományban.

Az omikron megjelenése óta a hatóságok több járványgócot észleltek, ami után tömeges teszteléseket, szigorú korlátozásokat, a kontaktok nyomon követését rendelték el, sőt mozgásukban is korlátozták a lakosságot. Egyes városokban a váratlanul zárlatba került emberek napokat töltöttek irodaházakban és bevásárlóközpontokban, amíg az összes bent tartózkodót nem tesztelték.

Az amerikai diplomaták kérése azután merült fel, hogy többekben – köztük családtagokban – félelmet gerjesztettek az elmúlt hónapokban szigorodó járványellenes intézkedések, beleértve a váratlan lezárásokat és a karanténokat, amelyek akár a kiskorú gyermekeket is elválaszthatják a szüleiktől.

Az Egyesült Államok kínai diplomáciai képviselete megállapodást kötött a kínai külügyminisztériummal arról, hogy karantén esetén a szülők a kiskorú gyermekekkel maradhatnak. Fokozódik azonban az aggodalom, hogy a kínai nemzeti egészségügyi hivatal felülbírálhatja az egyezményt.

Tavaly szeptemberben terjedt el egy videó, amelyen egy koronavírussal fertőzött 4 éves gyermek látható, akit elválasztottak a szüleitől, és egyedül helyeztek karanténba Putian városában.

„Az emberek nem a fertőzéstől félnek” – mondta a hírtelevízió névtelenséget kérő diplomáciai forrása. Ijesztőnek tartják, hogy a más országokban vészes gyorsasággal terjedő omikron Kínában még szigorúbb és kiszámíthatatlanabb intézkedésekhez vezetne.

Kapcsolódó

A népes országban hónapokkal a téli olimpia előtt eltökélték, hogy a játékok kezdetéig végleg felszámolják a járványt. Első intézkedésként lezárták a négymilliós Lancsout.

Az ott élők csak vészhelyzetben hagyhatják el otthonaikat. Az intézkedés célja a fertőzés kordában tartása, holott csak néhánytucatnyi fertőzöttet azonosítottak.

„Kína jelenleg a világ legbiztonságosabb országa”

A kínai kormány „komoly fenntartását és elégedetlenségét” fejezte ki az amerikai nagykövetség felvetése miatt, és megkérdőjelezte logikáját.

„Kína járványvédelmi és megelőzési intézkedései pontosak és tudományosak” – reagált a külügyminisztérium szóvivője, aki szerint a hatékony lépések megvédték az ott tartózkodó külföldi állampolgárokat is.

„Kína jelenleg kétségtelenül a világ legbiztonságosabb országa” – tette hozzá Csao Li-csien. „A legbiztonságosabb helyről való evakuálás nagymértékben növeli annak kockázatát, hogy az amerikai alkalmazottak másutt megfertőződnek.”

Az amerikai ötlet nem sokkal a pekingi téli olimpia kezdete előtt merült fel. A helyszínen több ezer sportolót és kísérőszemélyzetet zártak egy ún. buborékba, amit kimondottan arra terveztek, hogy elkülönítsék őket a főváros többi részétől.

A hónap eleje óta az olimpiai buborékban, a helyiek által „zárt huroknak” nevezett helyszínen 42 embernek volt pozitív tesztje. Az nem derült ki, hogy ők újonnan érkezettek vagy már bent fertőződtek meg.

Az amerikaiak legutóbb a vuhani járvány idején menekültek Kínából

A pekingi nagykövetség belső felmérése szerint a jóváhagyás esetén a hozzávetőlegesen ezerfős személyzet nagyjából 10-15 százaléka elhagyja az országot – mondta a diplomáciai forrás a CNN-nek.

A becslés nem tartalmazza a családtagokat. A személyzet és a családtagok a kereskedelmi légitársaságok járatain utaznának el.

A kínai állami média felháborodott az engedélyezett távozási kérelem hírére. „Hátsó szándékkal” vádolta az amerikai nagykövetséget, és emlékeztetett a pekingi téli olimpiai játékok lejáratására tett „provokációk sorozatára”, köztük a Washington által bejelentett diplomáciai bojkottra.

A cél a pánikkeltés, Kína járványellenes eredményeinek bemocskolása, és a téli olimpiai játékok megzavarása – harsogta a Global Times, a kínai kommunista párt angol nyelvű szócsöve.

Az amerikai diplomaták utoljára a vuhani járvány kitörésekor hagyták el Kínát. A State Department akkor elrendelte a távozást, azaz evakuálta alkalmazottjait.

Az Egyesült Államok új kínai nagykövetét, Nicholas Burnst, a minap iktatták be, de pekingi érkezése az újabb hullám miatt késhet.

(Borítókép: Az Egyesült Államok pekingi nagykövetségének épülete 2021. december 10-én. Fotó: Jade GAO / AFP)