Angela Merkel is megszólalt Putyin inváziója kapcsán
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Korábban beszámoltunk róla röviden, hogy Angela Merkel (CDU) szerint meg kell állítani Oroszország és elnöke, Vlagyimir Putyin Ukrajna elleni háborúját.
Az exkancellár hozzátette: aggodalommal figyeli a kelet-európai háborús eseményeket, és minden erejével támogatja utódját, Olaf Scholzot (SPD) és Németország szövetségeseit az orosz elnök és az orosz hadsereg megállítására tett erőfeszítéseikben – írja a Der Spiegel.
Európa történetében jelentős fordulópont az oroszok mostani támadása a hidegháború után
– mondta Merkel, aki egyébként folyékonyan beszél oroszul, hiszen az egykori Német Demokratikus Köztársaságban (NDK) nőtt fel, ahol kötelező volt az orosz nyelv.
Hozzátette: nincs indok arra, hogy a nemzetközi jogot ilyen nyilvánvalóan és durván megsértsék, és ezt a leghatározottabban elítéli.
Gondolataim és szolidaritásom az ukrán néppel és a Zelenszkij elnök vezette kormánnyal vannak ezekben a szörnyű napokban.
Andrij Melnik, Ukrajna berlini nagykövete azzal vádolta a német kormányt, hogy már feladta országa támogatását ezekben a nehéz időkben. Viszont február 27-én megosztott egy videót Twitteren, ahol a német parlament összes képviselője állva tapsolt, amikor elfogadták az Ukrajnának szánt mentőcsomagot.
‼️Truly historic moment‼️
— Andrij Melnyk (@MelnykAndrij) February 27, 2022
German Parliament has honoured the fight of Ukraine and all Ukrainians for freedom & their motherland with very very very long standing ovations
Now we look forward to historic political decisions: EU and NATO membership, 🇩🇪Billion Rescue Program for 🇺🇦 pic.twitter.com/OuXixCWSm9
A leköszönt kancellár megerősítette, hogy a német szövetségi kormány az Európai Unióval, az Egyesült Államokkal, a NATO-val és az ENSZ-szel közösen azon dolgozik, hogy minél hamarabb véget vessen a háborúnak. Merkel hivatali ideje alatt igyekezett fenntartani a kommunikációs csatornákat Putyinnal. 2014-ben, amikor Moszkva annektálta a Krím félszigetet, a volt kancellár komoly szankciókkal állt elő, viszont
akkoriban még elképzelhetetlen lett volna egy Ukrajna elleni offenzíva megindítása.
Ugyanakkor úgy tűnhet – írja a Der Spiegel –, hogy Putyin elnök valamelyest tisztelte Angela Merkelt, hiszen a nyugati államok vezetőivel szemben Merkel és Putyin hasonló közegben nőtt fel, így Merkel pontosan ismeri azt a politikai morált és közeget, amely az orosz diplomáciát meghatározza.
(Borítókép: Angela Merkel 2021. október 15-én. Fotó: John Thys / AFP)