Tiltott fegyvereket vetnek be az oroszok Kijevben
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
Nemzetközileg tiltott kazettás bombát vetettek be szerdán Kijev külvárosában, a hatósági összesítés szerint a hosszú sávban ledobott, sok kisebb, repesszel tömött lőszerből felépülő bomba mintegy négyszáz házat rongált meg.
Kedd este óta fokozódtak a harci cselekmények az ukrán főváros körül, a város egyes részeit néhány pillanat erejéig kivilágították a Kijevből kilőtt légvédelmi rakéták. Az Index tudósítója is szemtanúja volt egy ilyen kilövésnek: a rakéták gyorsan emelkedtek a levegőbe, majd halványan elporladtak a magasban, nagy valószínűséggel célt találtak.
A Kijev elleni támadások a reggeli órákban folytatódtak. Hét óra környékén egy hosszú sávban az érintettek elmondása szerint kazettásbomba-támadás érte Kijev északi lakóövezeteit, egy új építésű lakóparkot és a régebbi, szovjet építésű lakóházakat.
Éppen a kávémat ittam itt, az asztalnál, amikor a repeszek áttörtek az ablakon, és itt, a fejem felett becsapódtak a falba
– meséli az egyik megrongált ház tulajdonosa a repeszek nyomára mutogatva. Szerencséje volt, ő a negyediken lakott, így a ház előtt becsapódott lőszerből kiáramló, három lépcsőháznyi lakásban károkat okozó repeszek olyan szögben repültek, hogy ha az ablak előtt áll, leviszik a fejét.
A kazettás bombák nemzetközileg tiltott fegyverek, bár ez úgy tűnik, nem állítja meg az oroszokat.
Irpinyben meg már foszforbombát használnak
– idézi a nap híreit a lakástulaj. Valóban napvilágot láttak olyan felvételek, amelyeken elvileg a Kijev felett fekvő, jelenlegi ukrán információk szerint nyolcvan százalékban ukrán ellenőrzés alatt álló Irpiny felett foszforbomba robbant. Ukrajna szerint nem ez az első alkalom, hogy ezt a típusú gyújtóbombát bevetik, de még Kijevhez ilyen közel nem volt rá példa. Eddig.
New evidence of the use of phosphorus ammunition prohibited by the Geneva Convention by the Russian invaders was provided by journalists.
— UkraineEnglishUpdates (@EnglishUkraine) March 23, 2022
Yesterday March 22, late at night, Russian invaders used phosphorus ammunition targeted at Hostomel and Irpin, ITV News reports
📸: Oleg Hryb pic.twitter.com/W3hpp0yoHT
Mik lehetnek az oroszok szándékai?
Mindeközben az ukrán hírforrások egyre pozitívabb hírekről számolnak be, a sikeres védekezés megtizedelte az orosz erőket, akiknek továbbra is élelmiszer- és üzemanyag-ellátási gondjaik vannak, így elképzelhető, hogy a tiltott fegyverek bevetése elkeseredettségre utal.
Egy másik opció az, hogy az oroszok már letettek Kijev elfoglalásáról. Olyan védelem épült ki a város határain és belül, hogy a kijeviek meg vannak arról győződve: a fővárost nem lehet szárazföldi úton elfoglalni. A külső kerületeket járva mi is azt látjuk, hogy kilométereken át húzódnak a sáncok, a bunkerek és a mesterlövészlesek. A város bombázása és a külterületekért folytatott harc így könnyen meglehet, hogy már csak nyomásgyakorlásként szolgál, ugyanis a fővároshoz jelentős erőket vezényeltek az ukránok. Így viszont nem tudnak más területek védelmére sietni, az orosz nyomásgyakorlás megosztja az ukrán hadsereg figyelmét.
A legújabb értesülés azonban az, hogy az ukrán fegyveres erők ellentámadásba lendültek a megszállt területek ellen. Az általános hangulat Kijevben kezd győzelemittas lenni, az emberek úgy fogalmaznak: érzik, hogy hamarosan megnyerik a háborút.
A harmadik lehetséges ok arra, hogy az oroszok össze-vissza támadnak úgy, hogy nem válogatnak a fegyvernemek között, az, hogy teljes a fejetlenség az orosz katonai vezetésben. Nyugati hírszerzők szerint már az orosz Távol-Keletről hoznak katonákat Ukrajnába, és levitték a szolgálati kort 17 évre, tehát a katonai akadémián tanulókat tanulmányuk befejezése előtt a frontra küldik.
Az ukrán média is felkapta a független orosz lapok (Meduza, Mediazona) elemzését, miszerint március 11. óta eltűnt a nyilvánosság elől Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, Szergej Nariskin, az orosz Biztonsági Tanács vezetője és Alekszandr Bortnyikov, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetője, akit az ukrán hírszerzés szerint Putyin utódjának szántak az orosz elnök hatalmát megdönteni kívánó orosz felső vezetők.
Őrizetbe vettek a plázában
Szerdán az is tudomásunkra jutott, hogy a korábbi tűzvész melletti bevásárlóközpontot találat érte. Értesüléseinkkel ellentétben nem égett le a Lavina Pláza, a parkolóba csapódott egy Grad-rakéta, aminek nyomán kigyulladt az egyik bolt. A tűzoltás után a bolt égett szagtól bűzlött, 5-6 centiméteres víz állt a helyiségen belül és környékén. A bevásárlóközpontot nem őrizte senki, így bementünk megnézni a károkat.
Az üresen tátongó plázában 4-5 férfiba futottunk bele, akik értetlenkedéssel fogadták, hogy filmezünk az épületben. Már éppen készültünk távozni, amikor egy férfi üvöltözve haladt felénk, magyarázatot követelve a jelenlétünkre.
„Nem, az újságíróknak információ kell, azok nem filmezik a boltokat! Különben is, a sajtó így nem viselkedik! Honnan tudták, hogy itt mi történt? Honnan jöttek? Kik maguk?” – kért számon minket a férfi, akiről kiderült, hogy a pláza biztonsági őrségének a feje, a többiek pedig a beosztottjai.
Hiába mutogattuk az újságíró-igazolványokat és akkreditációkat, nem érdekelte őt, nem hitt nekünk. Érthető volt a reakciója, hiszen órákkal azután, hogy rakétatámadás érte a munkahelyét, és egy nappal azután, hogy újabb diverzánsokat fogtak el a városban az ukrán hatóságok, mindenre és mindenkire gyanakodott. Felhívták a katonaságot, és kértek valakit, hogy jöjjön oda ellenőrizni a dokumentumainkat. Fizikai erőszakot nem alkalmaztak, távolságot tartva őriztek minket negyedóráig, miközben eszeveszetten telefonáltak. A főnök eközben velünk ukránul beszélt, tesztelve, hogy diverzánsok vagyunk-e. Vélhetően azt gondolta, hogy az orosz kémek nem értenék azt, amit mond.
Semmi gond, ha nincs félnivalójuk, nem lesz baj
– mondták a láthatóan ideges biztonsági őrök, mire mi vállat vontunk, és biztosítottuk őket arról, hogy nekik van igazuk, a helyükben mi is így járnánk el. Mindeközben hiába próbáltuk oldani a feszültséget, félelemmel teli tekintettel csak a fejüket rázták, jelezve, hogy nem árulnak el semmit nekünk.
Bár e történetet nüanszként éltük meg, jól szemlélteti, mennyire nehéz külföldi újságíróként Kijevben dolgozni.
(Borítókép: Mentők dolgoznak a kijevi légicsapásban megsérült ipari épület helyén 2022. március 23-án. Fotó: Press service of the State Emergency Service of Ukraine / Handout / Reuters)