A járványnak nincs vége: az omikron kevésbé veszélyes, de fertőzőbb BA.2 mutánsa terjed

K  AP20220321082
2022.03.30. 06:40
Kína a koronavírus-járvány kezdete, 2020 óta a legtömegesebb fertőzési hullámmal szembesült. Ezúttal az omikron legújabb mutánsa, a BA.2 terjed. A tünetei szerencsére a korábbi változatoknál enyhébbek. A világ legnépesebb országa zéró toleranciával viszonyul a járvány iránt, miközben Dél-Koreában megtanulnak együtt élni a kockázattal.

A BA.2 sokkal fertőzőbb, de nem okoz feltétlenül súlyosabb megbetegedést.

Néhány napja öt, ráadásul egymástól távol eső városban – összlakosságuk meghaladja a 37 millió embert – különböző szintű lezárásokat léptettek életbe.

Csangcsunban, Csilinben, Sencsenben és Dongguanban megtiltották, hogy az ott élők elhagyják a környéket. Minden háztartásból két-háromnaponta legfeljebb egy személy indulhatott élelmiszert vásárolni.

„Az omikron BA.2 mutánsa váltotta ki a járványt” – idézte a CNBC Fucsien tartomány egészségügyi hatóságának a közleményét.

A tudósok a BA.2-t „lopakodó” változatnak nevezik, mivel PCR-tesztek segítségével nehezebben azonosítható.

Kína változatlanul zéró toleranciával viszonyul az új gócokhoz. A környéket azonnal lezárják, és regionális zárlatokkal fékezik meg a járványt.

A stratégia nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a gazdaság az első sokk után gyorsan visszatérjen a növekedési pályára.

A különböző tartományok és városok karantént vagy utazási korlátozásokat rendelhetnek el.

Egy vállalatnak például le kellett cserélnie a kamionsofőrjeit helyiekre, mielőtt a teherautó belépett volna Kuanghszi tartomány városaiba – ecsetelte az EU–Kína Kereskedelmi Kamara helyi elnöke. Ellenkező esetben be sem léphet arra a területre, ahová az árut kell szállítania.

A mostani zárlat Klaus Zenkel szerint sokkal szigorúbb volt, mint a két évvel ezelőtti, amikor a járvány kezdődött.

Dél-Koreában megtanulnak együtt élni a járvánnyal

Dél-Koreában sokkal súlyosabb a járványhelyzet. Volt olyan nap, amikor 24 óra leforgása alatt több mint 620 ezer új esetet regisztráltak az ötvenmilliós országban.

Kínával szemben Dél-Koreában nem korlátozásokkal harcolnak a járvány ellen, hanem megpróbálnak együtt élni vele.

A felnőtt lakosság túlnyomó többsége átoltott, a hatvan év felettiek kilenctizede megkapta a védőoltást.

A nagyszámú fertőzött dacára enyhítettek a közösségi távolságtartás szabályain. A hangsúlyt most arra fektetik, hogy a lakosságot felkészítsék a hétköznapi életre a fertőzésveszély árnyékában.

Izraelben is megugrott az esetszám

Új járványhullám kezdetét regisztrálták Izraelben, ahol az egy nap alatt tesztelt csaknem 67 ezer lakos közel egyötöde, tizenkétezren fertőzöttek – jelentette a Jerusalem Post.

A fertőzöttek száma már a hét elején emelkedni kezdett, bár a súlyos esetek száma egyelőre nem növekszik.

Az oltási arány itt az egyik legmagasabb a világon: csaknem háromnegyed millió izraeli már a negyedik oltását is megkapta. Három oltást 4,4, kettőt 6,1, az első vakcinát pedig 6,7 millió ember kapta meg.

A népesség számát tekintve szinte Magyarországhoz hasonlítható, 9,45 millió lakosú Izraelben valamivel több mint tízezer áldozata volt a két éve tartó járványnak.

Az izraeli kormány az omikron BA.2 mutánsának terjedése miatt egy hónappal elhalasztotta a járványügyi korlátozások teljes feloldását.

Az új fertőzési hullám Európát sem kíméli

Szlovéniában a mutatók szerint megkezdődött a hatodik hullám. A fertőzöttek száma most nagyjából ugyanakkora, mint tavaly novemberben. A 2,1 milliós ország lakosainak csaknem a fele, 950 ezren fertőződtek meg a koronavírustól.

A fertőzés Ausztriában is csúcsot dönt: egy hét alatt több mint 300 ezer új esetet azonosítottak. Tavaly december óta most kerültek a legtöbben kórházba.

Romániában csak valamelyest növekszik az új betegek száma. Valamivel több mint ötezer új esetet regisztráltak egy nap alatt, de ez a szám a másfélszerese a kétheti átlagnak.

Franciaországban és Németországban a napokban oldották fel a szigorú korlátozásokat, amit most a németek elhamarkodottnak tartanak, mert ott is növekszik az esetszám.

Magyarországon is van jele az új hullámnak, noha a napi esetszám valamelyest csökkent.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint nincs vége a járványnak.

Több mint egy hónapos visszaesés után újra emelkedik az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma – közölte a WHO szóvivője.

(Borítókép:  Vizsgálati mintát vesznek egy pekingi koronavírus-tesztközpontban 2022. március 21-én.  Fotó: MTI / AP / Andy Wong)