Rettegnek Putyin oligarchái

GettyImages-577700622
2022.04.02. 05:58
Oroszország ukrajnai inváziójának második hónapjában a Putyin elnökhöz közel álló gazdag kiváltságosoknak a frontvonaltól távol, gyökeresen megváltozott körülményekkel kell szembenézniük.

Az invázió után a Nyugat szankciókat vezetett be a többi között az orosz magánszemélyekkel és bankokkal szemben. Egy maroknyi oligarcha – azok a milliárdosok, akik Putyin felügyelete alatt szerezték vagyonuk nagy részét – békére szólított fel, a többség azonban veszteségeik dacára csendben maradt.

Kapcsolódó
Orosz fegyvergyáros 140 millió dolláros jachtját foglalták le Barcelonában

Orosz fegyvergyáros 140 millió dolláros jachtját foglalták le Barcelonában

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerint ez csak a kezdet.

Kapcsolódó
Orosz oligarcha bérelt repülőgépét foglalták le az Egyesült Királyságban

Orosz oligarcha bérelt repülőgépét foglalták le az Egyesült Királyságban

A britek tizenötmilliárd fontnyi orosz vagyont jegeltek.

Az amerikai igazságügyi minisztérium már március elején bejelentette, hogy az Európai Unióval és más szövetségesekkel együttműködve különleges munkacsoportot hoz létre, amely az orosz milliárdosok külföldön lévő jachtjait, repülőgépeit, ingatlanjait és egyéb vagyontárgyaikat veszi célba. A múlt héten az amerikai pénzügyminisztérium új szankciók egész sorát jelentette be az orosz Duma több száz tagja, több tucat orosz védelmi vállalat és a legnagyobb orosz pénzintézet, a Sberbank vezérigazgatója ellen.

A szándék az, hogy megszorongassák azokat, akik hasznot húztak Putyin uralmából, és arra késztessék őket, hogy nyomást gyakoroljanak a Kremlre: lassítsa, sőt állítsa le az Ukrajna elleni támadást – emlékeztet a CNN.

Néhány, de csak néhány esetben a szándék elérte célját.

Oleg Deripaszka

Oleg Deripaszkát, Putyin közeli szövetségesét, aki az alumíniumüzletben szerezte vagyonát, a brit kormány sújtotta szankciókkal. Deripaszka – akinek részesedése van egy energetikai vállalatban, amely a világ egyik legnagyobb alumíniumtermelőjének a tulajdonosa – becsült vagyona 2 milliárd font (csaknem 900 milliárd forint).

A béke nagyon fontos! A tárgyalásokat a lehető leghamarabb meg kell kezdeni!

– ezt az üzenetet osztotta meg Deripaszka röviddel az ukrajnai orosz invázió után a Telegramon.

Miközben a rubel összeomlott és az orosz tőzsde hetekig nem nyitotta meg a kereskedést, Deripaszka azt írta: „érthető magyarázatokat” vár az elkövetkező három hónap gazdaságpolitikájáról. A központi bank döntése a drasztikus kamatemelésről és a vállalatok devizatartalékainak kikényszerített eladása az

első jele annak, hogy valójában ki állja majd a cechet.

Deripaszkát már korábban, 2018-ban Washington sújtotta szankciókkal, miután kiderült, hogy része volt a 2016-os amerikai választásokba való orosz beavatkozásban. Az Egyesült Államok pénzmosás miatt nyomozott ellene, és azzal vádolta meg, hogy „üzleti riválisok életét fenyegette, illegálisan lehallgatott egy kormánytisztviselőt, valamint zsarolásban vett részt” – közölte a pénzügyminisztérium, amely szerint „Deripaszka nem különül el az orosz államtól”.

Mihail Fridman

Mihail Fridman, az Alfa Group konglomerátum elnöke 11,4 milliárd dolláros (3900 milliárd forintos) vagyonnal rendelkezik a Bloomberg szerint. Az Európai Unió arra hivatkozva rendelt el szankciókat ellene, hogy „szoros kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyin kormányával”. Brüsszel szerint Fridman Putyin belső körének egyik vezető orosz mágnása és segítője.

A nyugat-ukrajnai születésű Fridman a szankciók bevezetése előtt, napokkal az invázió után a személyzetnek írt levelében azt üzente: szeretné, ha „vége lenne a vérontásnak”.

A szüleim ukrán állampolgárok, és Lembergben, a számomra kedves városban élnek. Életem nagy részét azonban orosz állampolgárként éltem le. Oroszországban vállalkozásokat indítottam és fejlesztettem. Mélyen kötődöm az ukrán és az orosz néphez, és a jelenlegi konfliktust mindkettőjük számára tragédiának tartom

– írta Fridman.

„A válság életekbe kerül és kárt okoz két nemzetnek, amelyek több száz éve testvérek. Bár a megoldás ijesztően távolinak tűnik, csak csatlakozni tudok azokhoz, akiknek őszinte vágya, hogy a vérontásnak vége szakadjon” – tette hozzá a levélben, amit a Financial Times idézett.

Friedman „tragédiának” nevezte az erőszakot. Szerinte „a háború soha nem lehet válasz”, de nem bírálta közvetlenül Putyint.

Azt viszont leszögezte: ha olyan politikai nyilatkozatot tesz, ami Oroszországban elfogadhatatlan, annak „nagyon egyértelmű következményei lesznek a vállalatra, az ügyfeleire, a hitelezőire és az érdekeire nézve”.

Roman Abramovics

Kapcsolódó
Befagyasztották Abramovics vagyonát, megbénult a Chelsea

Befagyasztották Abramovics vagyonát, megbénult a Chelsea

A londoni klub nem adhat el és nem igazolhat játékosokat, sőt jegyeket sem értékesíthet.

Egy másik oligarcha, aki nyilvánosan fejezte ki megrendülését a válság miatt, de szintén nem bírálta Putyint, Roman Abramovics, a Premier League-ben szereplő Chelsea tulajdonosa, aki a szankciók közepette megválna a csapatától. Abramovics azon ritka oligarchák egyike még a kilencvenes évekből, akik Putyin alatt is megőrizték tekintélyüket – vélik az Egyesült Királyságban annak ellenére, hogy Abramovics mindig is tagadta kapcsolatát az orosz elnökkel.

Mielőtt a brit kormány szankciókkal sújtotta volna, Abramovics azt ígérte, hogy a Chelsea eladásából származó bevételt egy jótékonysági alapítvány létrehozására fordítja „az ukrajnai háború valamennyi áldozatának javára”.

A konfliktust mindenesetre csillapítani szándékozik, és ennek jeleként aktívan közvetít a Kijev és Moszkva közötti béketárgyalásokon.

Az Európai Unió ennek ellenére szintén szankciókkal sújtotta „Vlagyimir Putyinhoz fűződő hosszú és szoros kapcsolataira” hivatkozva. Azt is megjegyezték, hogy az elnökkel kialakított „kiváltságos kapcsolata” segítette „jelentős vagyonának felhalmozásában”.

Sokan csendben maradtak

Putyin sok szövetségese és belső körének tagjai nem nyilatkoztak nyilvánosan a háborúról, ami alátámasztja Fridman nézetét, miszerint az orosz vezető kritikája következményekkel jár.

Közéjük tartozik:

  • Igor Szecsin, a Rosznyeft energetikai vállalat vezérigazgatója,
  • Andrej Kosztin, a VTB bank elnöke,
  • Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója,
  • Szergej Csemezov, a Rosztec állami védelmi vállalat vezetője,
  • Igor Suvalov, a Vnyeszekonombank elnöke,
  • Nyikolaj Tokarev, az állami tulajdonú Transznyeft elnöke,
  • Gennagyij Timcsenko, a Volga Group alapítója és tulajdonosa,
  • Arkagyij Rotenberg, a Mostotrest építőipari vállalat tulajdonosa; cége építette a Krím félszigetet Oroszországgal összekötő hidat.

Egyikük sem emelte fel a szavát a háború ellen, és a CNN megkeresésére sem nyilatkoztak.

„Könyörgöm, hogy hagyja abba az ukrán testvérek gyilkolását!”

Más tekintélyes orosz személyiségek megnyilvánulásai arra utalnak, hogy az Ukrajna elleni háborút nem támogatja egyöntetűen Oroszország.

Jevgenyij Lebegyev – a magát exoligarchának valló Alekszandr Lebegyev fia – nyílt levelet írt Putyinnak az Evening Standard című brit lapban, amelynek mellesleg tulajdonosa. „Orosz állampolgárként könyörgöm, hogy hagyja abba az ukrán testvérek gyilkolását” – üzente Lebegyev.

Brit állampolgárként arra kérem Önt, hogy mentse meg Európát a háborútól. Orosz hazafiként kérem: akadályozza meg, hogy még több fiatal orosz katona feleslegesen haljon meg. A világ polgáraként pedig arra kérem, hogy mentse meg a világot a megsemmisüléstől

– tette hozzá.

Vlagyimir Potanin, Oroszország leggazdagabb üzletembere és a Norilsk Nickel óriáscég elnöke arra kérte a Kremlt, hogy ne sajátítsa ki az országból menekülő nyugati vállalatok vagyonát.

„Ez száz évvel vetne minket vissza 1917-be. Egy ilyen lépés következményeit – a befektetők globális bizalmatlanságát Oroszországgal szemben – évtizedekig megéreznénk a bőrünkön” – üzente Potanin a Telegramon.

Dmitrij Peszkovot, a Kreml szóvivőjét március elején sújtotta szankciókkal az amerikai kormány, mert az Orosz Föderáció „vezető propagandistája”. Néhány héttel később Peszkov feleségét és két felnőtt gyermekét, köztük lányát, Elizaveta Peszkovát is szankciókkal sújtotta Washington.

Peszkova, akinek több mint 180 ezer követője van az Instagramon, egy nappal az invázió kezdete után egy háborúellenes üzenetet osztott meg ellenőrzött fiókján, a #нетвойне címkével. Fordításban azt jelenti: „nem a háborúra”.

Néhány órával később az üzenetet törölték.

(Borítókép: Roman Abramovics és Vlagyimir Putyin 2016. július 19-én. Fotó:  Mikhail Svetlov / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Nagy bajban van Nicolas Sarkozy, akár hétéves börtönbüntetést is kaphat

Nagy bajban van Nicolas Sarkozy, akár hétéves börtönbüntetést is kaphat

Illegális kampányfinanszírozással vádolja az ügyészség.

március 27., 21:35

  • Külföld
Már a BBC újságíróját is kitoloncolták Törökországból

Már a BBC újságíróját is kitoloncolták Törökországból

Nyolcadik napja tartanak a kormányellenes tüntetések

március 27., 17:36

  • Külföld
Tragédia Törökországban, meghalt egy olimpikon egy szállodatűzben

Tragédia Törökországban, meghalt egy olimpikon egy szállodatűzben

A hotelnek nem volt érvényes működési engedélye.

március 27., 20:01

  • Külföld
„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”

„Aki Ukrajna gyorsított EU-csatlakozását tolja, az tulajdonképpen Putyin szekerét tolja”

Nem véletlen, hogy Moszkva nem ellenezné Ukrajna uniós tagságát.

március 28., 05:58

  • Külföld
„Állat, kutya van az autóban?” – csak újságíró és fotós

„Állat, kutya van az autóban?” – csak újságíró és fotós

Lezárták a szlovák–magyar határt: 20 kilométeres sor, vadászkutya, szivacsok, Sztoicskov.

március 27., 21:02

  • Címlapon
Eltűnik a főváros egyik legrondább közterülete, teljesen átalakul

Eltűnik a főváros egyik legrondább közterülete, teljesen átalakul

Ferencvárosi csoda, el is indult a munka.

2 órája

  • Címlapon
Schiffer András: A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés önmagában nem elég

Schiffer András: A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés önmagában nem elég

A volt országgyűlési képviselő két súlyos hiányosságra hívta fel a figyelmet, és keményen bírálta a kormány külpolitikai kettős mércéjét.

5 órája

  • Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.

március 28., 07:13

  • Külföld
Egyelőre megmenekült a Szabad Európa Rádió Donald Trumptól

Egyelőre megmenekült a Szabad Európa Rádió Donald Trumptól

Európa már korábban jelezte, hogy átvenné a finanszírozást.

március 27., 17:20

  • Külföld
Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Vlagyimir Putyin: Komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt

Az orosz elnök az együttműködés híve az Északi-sarkvidéken.

március 28., 06:35

  • Külföld
Párizsban döntöttek az oroszok elleni szankciókról

Párizsban döntöttek az oroszok elleni szankciókról

A csúcson Magyarország nem vett részt.

március 27., 16:32

  • Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.

március 28., 08:20

  • Külföld
Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását

Donald Trump fontolgatja a kínai vámok csökkentését, hogy meggyorsítsa a TikTok eladását

Januárban elhalasztotta a törvény végrehajtását.

március 28., 06:40

  • Külföld
Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on

Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on

Az ilyen tevékenység a GDPR szerint is aggályos lehet.

március 27., 06:16

  • Címlapon
Nemzetközi Büntetőbíróság: afrikai hadurak lakat, állami vezetők elfogatóparancs alatt

Nemzetközi Büntetőbíróság: afrikai hadurak lakat, állami vezetők elfogatóparancs alatt

A testületnek 2015-től 2024-ig Kovács Péter személyében magyar bírája is volt.

2 órája

  • Külföld
Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját

Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját

A szóvivő szerint a biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély nem volt vállalható.

március 27., 09:25

  • Külföld
Zombidrognak nevezik a kábítószert, amely rabjait élőhalottá varázsolja

Zombidrognak nevezik a kábítószert, amely rabjait élőhalottá varázsolja

A hatóanyagát eredetileg állatorvosi nyugtatóként használják.

március 27., 14:53

  • Külföld
Gyurta Dániel is Moszkvába utazott Szijjártó Péterrel

Gyurta Dániel is Moszkvába utazott Szijjártó Péterrel

Az olimpiai bajnok úszó a miniszter főtanácsadója.

március 27., 14:25

  • Külföld
Háborúra készül Lengyelország, katonák százezreinek kiképzésébe kezdenek bele

Háborúra készül Lengyelország, katonák százezreinek kiképzésébe kezdenek bele

A cél, hogy Lengyelországban minden felnőtt férfi hadra foghatóan képzett legyen.

március 27., 14:28

  • Külföld
Egy török miniszter szerint nem politikai okok miatt tartóztatták le az isztambuli polgármestert

Egy török miniszter szerint nem politikai okok miatt tartóztatták le az isztambuli polgármestert

Szerinte a nyugati országok előítéletesek a kialakult helyzettel kapcsolatban.

március 27., 15:36

  • Külföld
Öt embert tartóztattak le Belgiumban nemi erőszak vádjával

Öt embert tartóztattak le Belgiumban nemi erőszak vádjával

A belügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a történteket.

március 27., 19:29

  • Külföld
Betörő kutya

Betörő kutya

március 27., 20:51

  • Külföld
A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki

A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki

A ház közelében sem tartózkodhatott volna az idegen.

március 27., 09:12

  • Külföld
Nyugtalanság lett urrá a szerb faluban, ahonnan eltűnt a kétéves kislány

Nyugtalanság lett urrá a szerb faluban, ahonnan eltűnt a kétéves kislány

A kétéves kislány holttestét egy év után sem találták meg.

március 27., 14:59

  • Külföld
Elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró Egyiptomnál, hat ember meghalt

Elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró Egyiptomnál, hat ember meghalt

Kilenc ember megsérült, négyük állapota válságos.

március 27., 12:18