Több mint 13 millió baromfit vágtak le Franciaországban a madárinfluenza miatt
A mezőgazdasági minisztérium a Reuters brit hírügynökséggel hétfőn közölte: a kényszervágások száma azután tetőzött, hogy a vírus elérte a legnagyobb baromfitenyésztő vidékeket.
Április 8-áig 1230 gócpontot regisztráltak az ország baromfitelepein, amióta az elsőt november 26-án azonosították. Ez nyolcnaponta 10 százalékos növekedést jelent.
A rendkívül agresszív és fertőző H5N1 vírus gyorsan terjedt Európában az elmúlt hónapokban, több országban – például Olaszországban – tömeges kényszervágásokat hajtottak végre. A madárinfluenza terjedése aggodalmat váltott ki az ágazatban és a kormányok körében, mivel súlyos pusztulást idézhet elő az állományban, kereskedelmi korlátozásokat vezethetnek be miatta, és a vírus akár emberre is átterjedhet.
A madárinfluenza többnyire fertőzött vadmadarak ürülékével terjed. A fertőzött szárnyasból készített termékek fogyasztása révén az ember nem fertőződik meg, előfordul azonban, hogy a fertőzött baromfival érintkezve elkapja a betegséget.
Árnövekedéssel járhat a madárállomány megcsappanása, amelyről az orosz–ukrán konfliktussal összefüggésben ide kattintva olvashat.