Zelenszkij: Nem hiszek a világnak

2022-04-11T222449Z 1508407504 RC2ALT941DVC RTRMADP 3 UKRAINE-CRI
2022.04.17. 21:09

Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől megkérdezték, mit gondol arról, amikor a világ politikusai azt mondják, hogy „soha többé” a holokauszt nemzetközi emléknapján, tekintettel arra, mi történik az országában.

Nem hiszek a világnak. Nem hiszünk a szavaknak. Oroszország eszkalációja után nem hiszünk szomszédainknak. Nem hisszük el mindezt. Az egyetlen hit, ha hiszünk magunkban, az embereinkben, a fegyveres erőinkben és abban, hogy az országok nemcsak szavaikkal, hanem tetteikkel is támogatnak bennünket

– mondta Zelenszkij a CNN riporterének.

A politikus, aki elvesztette családját a holokausztban, hozzátette: 

 Soha többé – mindenki erről beszél, és amint látható, nem mindenkinek van bátorsága cselekedni.

Zelenszkij kijelentette, hogy kész diplomáciai kapcsolatba lépni Oroszországgal a háború befejezése érdekében, de az ukránok elleni orosz támadások megnehezítik ezt, ugyanakkor szerinte nem garantálható, hogy Oroszország nem próbálja meg újra elfoglalni Kijevet, ha képes lesz elfoglalni a Donbászt.

Kapcsolódó
Fokozódhat a háború, Putyin megháromszorozhatja a fegyveres erőket Donbászban

Fokozódhat a háború, Putyin megháromszorozhatja a fegyveres erőket Donbászban

Kijevből kiindulva hosszabb időt is igénybe vehet, hogy Moszkva előrelépést érjen el a térségben.

Ezért nagyon fontos számunkra, hogy ne engedjük tovább őket, hogy megálljuk a helyünket, mert ez a csata befolyásolhatja az egész háború menetét. Nem bízom az orosz hadseregben és az orosz vezetésben. Az, hogy elmentek, elmenekültek Kijevből, még nem jelenti azt, hogy ha képesek elfoglalni a Donbászt, nem mennek tovább Kijev felé

– mondta Zelenszkij. 

 

Természetesen Ukrajna győz, de fel kell készülni, hogy Putyin atomot vet be

A CNN szerint az, hogy az ukrán hadsereg sikeresen ellenállt Oroszország offenzívájának, meglepetést szerzett az amerikai hírszerzésnek és a Kremlnek is, amely gyors és egyértelmű győzelemre számított.

Arra a kérdésre, hogy Ukrajna győz-e az Oroszországgal való konfliktusban, Zelenszkij egyértelműen igennel válaszolt: „Igen, természetesen Ukrajna győz.”

Zelenszkij szerint a világnak fel kell készülnie arra a lehetőségre, hogy Putyin taktikai atomfegyvert használ, mert nem becsüli az ukrán életeket.

Az ukrán elnök úgy fogalmazott: Ukrajna szörnyű polgári áldozatokat szenvedett országszerte a harcok közepette. Beszélt azokról a borzalmakról, amelyeket országa átélt, és továbbra is segítséget sürgetett Ukrajna számára a közelgő orosz offenzíva miatt Ukrajna keleti és déli részein.

Macronnak el kell mennie Ukrajnába, hogy szembesüljön a történtekkel

Joe Biden amerikai elnök múlt heti kijelentésére reagálva, miszerint az orosz erők által elkövetett polgári gyilkosságok népirtásnak tűnnek, Zelenszkij azt mondta:

Ugyanaz a véleményem, mint Biden elnöknek. Nézzék, mi történt Bucsában. Világos, hogy nem is háború, hanem népirtás. Csak embereket öltek meg. Nem katonákat, hanem civil embereket. Csak lövöldöztek az utcákon. Az emberek bicikliztek, buszoztak vagy csak sétáltak, majd az utcákon holttestek hevertek.

Kapcsolódó
Hatalmas a nemzetközi felháborodás a bucsai mészárlás miatt

Hatalmas a nemzetközi felháborodás a bucsai mészárlás miatt

Legalább 20 civil ember élettelen teste sorakozik egyetlen utcában az ukrán fővároshoz közeli városban.

Emmanuel Macron francia elnök Biden népirtással kapcsolatos megjegyzéseire válaszolva azt mondta, hogy nem tartja építő jellegűnek ezt a retorikát.

Zelenszkij a CNN-interjúban elmondta, hogy beszélt erről Macronnal, és kifejezte a szándékát, hogy azt szeretné, ha a francia elnök elmenne Ukrajnába, hogy első kézből lássa az atrocitásokat.

Azt hiszem, szeretne lépéseket tenni annak érdekében, hogy Oroszország párbeszédet kezdeményezzen velünk. Elmondtam neki, hogy szeretném megértetni, hogy ez nem háború, ez semmi más, csak népirtás

– mondta Zelenszkij, hozzátéve: „Meghívtam, hogy jöjjön el, amikor lehetősége lesz rá. Ha eljön, és meglátja, biztos vagyok benne, hogy megérti.”

Biden is kapott meghívót Zelenszkijtől

Zelenszkij azt mondta, azt is szeretné, ha Biden is látogatást tenne országában. Az amerikai elnök a múlt héten maga vetette fel, hogy Ukrajnába látogat.

Egyelőre azonban úgy tudni, hogy az amerikai tisztviselők még megbeszéléseket folytatnak arról, hogy egy magas rangú amerikai tisztviselő ellátogasson-e Ukrajnába.

Szerintem megteszi, de ez természetesen az ő döntése. Ez a biztonsági helyzettől is függ, de ő az Egyesült Államok vezetője, és ezért el kellene jönnie

– mondta az ukrán elnök, aki szerint a 800 millió dolláros kiegészítő finanszírozás, amelyet Biden a múlt héten hagyott jóvá Ukrajna számára új és fejlettebb fegyverek beszerzésére, hasznos volt – de még többre van szükség.  

Természetesen többre van szükségünk. De örülök, hogy most segít nekünk

– mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy nincs sok ország, amely valóban segített volna Ukrajnának.

Egy ember, aki a legteljesebben szerette az életet

Zelenszkij elutasította az Egyesült Államok és más országok által felvetett néhány aggályt, miszerint Ukrajna katonáit nem képezték ki az ország által kért fegyverek egy részének használatára. 

Felkészültek vagyunk bármilyen típusú berendezés használatára, de nagyon gyorsan kell ezeket ideszállítani. Megvan a képességünk, hogy megtanuljuk az új berendezések használatát. De ezeknek gyorsan kell jönniük

– hangsúlyozta az ukrán elnök.

Zelenszkijt megkérdezték, hogyan szeretné, ha emlékeznének rá.

Egy ember, aki a legteljesebben szerette az életet. És szerette a családját, és szerette a szülőföldjét. Egyáltalán nem hős. Azt akarom, hogy az emberek olyannak fogadjanak el, amilyen vagyok. Rendes ember

– válaszolta az ukrán elnök.

Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, hétfői, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.

(Borítókép: Volodimir Zelenszkij 2022. április 11-én. Fotó: Ukrainian Presidential Press Service / via Reuters)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes

A szerbiai tüntetésekről tárgyalt az orosz Biztonsági Tanács titkára és a szerb miniszterelnök-helyettes

A demonstrációk mögött nyugati titkosszolgálatokat sejtenek.

március 22., 17:54

  • Külföld
A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah

A tűzszüneti megállapodás óta először indított támadást Izrael ellen a Hezbollah

Nem maradt el az izraeli erők válasza.

március 22., 13:35

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

4 órája

  • Külföld
Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának

Fico eredményes hetet zárt: megmentette a kormányát a széteséstől, és jól megmondta Ukrajnának

A szlovák köztársasági elnök támadja Ficót.

március 22., 18:18

  • Külföld
Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire

Donald Trump bosszút állt, lecsapott egykori ellenfeleire

Sokan vannak a listán, köztük Kamala Harris és Hillary Clinton is.

március 22., 16:17

  • Külföld
Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing

Minden idők legellenállhatatlanabb légi járművét építi meg a Boeing

Donald Trump amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyinnak van oka a félelemre.

március 22., 14:17

  • Külföld
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.

1 órája

  • Külföld
Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett

Folytatódnak a tüntetések Törökországban, a miniszterelnök figyelmeztetett

A rendőrök ellehetetlenítik a gyülekezést, az ellenzék pedig állítja, hogy államcsíny történt.

március 22., 14:30

  • Külföld
Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban

Lezuhant egy kisrepülőgép Németországban

A pilóta azonnal meghalt.

március 22., 06:26

  • Külföld
Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány

Több ország nagykövetének kinevezését hagyta jóvá a kormány

A diplomaták Bécsben és Budapesten is végzik a munkájukat.

március 22., 06:50

  • Külföld
Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje

Meghalt Oleg Gordijevszkij, a hidegháború egyik legjelentősebb kémje

Az egykori KGB-ügynöknek nagy szerepe volt abban, hogy ne törjön ki atomháború.

március 22., 19:50

  • Külföld
Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek

Visszatértek Romániába az emberkereskedelemmel vádolt Tate fivérek

Továbbra is tagadják az ellenük felhozott vádakat.

március 22., 12:26

  • Külföld
Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó

Elon Musk lánya durván nekiment apjának: amit a kormányban művel, az kib*szottul borzasztó

Szóba került a „náci karlendítés” is.

március 22., 06:13

  • Külföld
Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai

Ismét menetrend szerint közlekednek a Heathrow repülőtér járatai

Pénteken 16 órára lezárták a légikikötőt.

március 22., 13:14

  • Külföld
Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?

Valóban alkut kötött Vlagyimir Putyin a sátánnal?

Az orosz elnök ultranacionalista követői körében erős zavarodottság érzékelhető az orosz–amerikai közeledés láttán.

március 22., 20:04

  • Külföld
Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek

Csallóközben három kilométeres körzetben minden haszonállatot leölnek

A ragadós száj- és körömfájás Szlovákiában is megjelent.

március 22., 20:15

  • Címlapon
Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Bill Gates szerint ez a három szakma éli túl a mesterséges intelligenciát

Szerinte teljesen átalakulhat a gazdaság.

5 órája

  • Címlapon
Elon Musk eladta az X-et

Elon Musk eladta az X-et

45 milliárd dollárt fizettek a platformért.

11 órája

  • Külföld
Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból

Donald Trump nem viccelt: több mint félmillió embert toloncolnak ki az Egyesült Államokból

Az amerikai elnök több százezer ukrán állampolgárral is hasonlóan járna el.

március 22., 09:19

  • Külföld
Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója

Bocsánatot kért a londoni Heathrow repülőtér igazgatója

Elismerte, hogy a tartalék generátorok sosem voltak elég erősek a repülőtér működtetéséhez.

március 22., 09:01

  • Külföld
Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert

Indiában a metróhálózat már elérte az ezer kilométert

Ezzel az USA és Kína után Indiában van a leghosszabb metróhálózat a világon.

március 22., 06:51

  • Külföld
Egy bíboros szerint újra kell tanulnia beszélni Ferenc pápának

Egy bíboros szerint újra kell tanulnia beszélni Ferenc pápának

A szentatya húsvétig vissza szeretne térni.

március 22., 10:32

  • Külföld
Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából

Terrorszervezeteket népszerűsítő hallgatót utasítottak ki Romániából

Az országban tartózkodását nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.

március 22., 10:04

  • Külföld
Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban

Félmillió gázai menekültet helyeznének el Egyiptomban

Az afrikai ország egy külön városba vinné őket.

március 22., 12:19

  • Külföld
Az ENSZ-től kaptak felszólítást a magyar hatóságok a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonására

Az ENSZ-től kaptak felszólítást a magyar hatóságok a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonására

A hivatal kiemelte: a jogszabály diszkriminatív és önkényes.

március 22., 08:59

  • Külföld
Hárman meghaltak és tizennégyen megsérültek egy lövöldözésben Új-Mexikóban

Hárman meghaltak és tizennégyen megsérültek egy lövöldözésben Új-Mexikóban

Az áldozatok között egy 16 és egy 19 éves fiú is van.

március 22., 18:18

  • Külföld
Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában

Nem vihette fel a repülőgépre a kutyáját, ezért egy mosdóban vízbe fojtotta az állatot egy nő Floridában

20 perccel később egy másik járatra szállt fel.

március 22., 13:15