Matematika-tankönyveket tiltott be Florida a kritikai fajelméletre történt utalások miatt
Ron DeSantis floridai kormányzó az oktatási minisztérium révén az úgynevezett kritikai fajelméletre és más „indoktrináló koncepciókra” tett utalások és hivatkozások miatt elutasította a 2022–2023-as tanévre kiadott matematika-tankönyvek több mint negyven százalékát – jelentette kedden több amerikai hírportál.
A floridai oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy egy felülvizsgálat után a 2022–2023-as közoktatási évben használni kívánt matematikakönyvek 41 százaléka nem felel meg Florida állam tanulmányi szabványainak, mivel kritikai fajelméleti elveket és más ellentmondásos oktatási megközelítéseket tartalmaznak
– írta a konzervatív The Daily Wire hírportál.
A tankönyvek elutasításának okai között szerepeltek
- a kritikai fajelméletre tett hivatkozások,
- a szövetségi egységes alaptantervi tananyag beillesztése,
- valamint a szociális érzelmi tanulás (SEL) kéretlen hozzáadása a matematikához
– áll a floridai oktatási minisztérium közleményében. DeSantis kormányzó 2020 januárjában váltotta fel új állami oktatási szabvánnyal a 2010-ben bevezetett, egységes szövetségi alaptantervi tananyagot.
A kormányzó szerint egyes könyvkiadók mintha csak átcsomagolták volna a szövetségi alaptanterv alapjain készült kiadványaikat, és bizarr módon éppen az általános iskolások számára készült könyvekben helyeztek el olyan indoktrináló fogalmakat, mint a „faji esszencializmus".
Az úgynevezett „kritikai fajelmélet" szerint a rasszizmus, vagyis a fajgyűlölet szerves része az Egyesült Államok történetének, törvényeinek és intézményrendszerének, és „a fehérek” uralják az amerikai politikát és oktatási rendszert is.
Az elmélet hirdetői – baloldali, neomarxista egyetemi oktatók és újságírók – úgy vélik, hogy minden fehér bőrű ember – a bőrszíne miatt – már bűnösként született, és bűnösként is fog meghalni.
Az Egyesült Államok több, republikánusok irányította tagállamában betiltották a „kritikai fajelmélet" oktatását az állami iskolákban. A legutóbb januárban Virginiában Glenn Youngkin kormányzó rendeletben tiltotta be az oktatását.