Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Külföld
- szifilisz
- nemi betegség
- hiv
- aids
- orvosok határok nélkül
- orosz-ukrán-konfliktus
- egészségügy
- koronavírus
- koronavírus a világban
Drámaian nőtt a nemi betegségek előfordulása a Covid alatt Amerikában
A szifilisz esetében az emelkedés 15 százalék az utolsó koronavírusmentes évhez, vagyis 2019-hez képest. Ami ennél is sokkolóbb: 2016 óta az esetek 235 százalékkal váltak gyakoribbá. Ez különösen aggasztó, mivel ilyen fertőzés esetén a spontán vetélés, illetve a terhesgondozás elmaradása esetén halva szülés is előfordul.
A problémát ráadásul valószínűleg alábecsüljük, az esetek jelentős része nem kerül diagnosztizálásra. A jelenség, vagyis a nemi betegségek gyakoribbá válásának magyarázata jelenleg nem egyértelmű, a járványügyi szakemberek szerint elsősorban az oktató- és gondozóprogramok szünetelésével magyarázható. Jonathan Mernim, a CDC HIV-vel foglalkozó részlegének vezetője szerint:
A koronavírus-járvány alatt sokszor úgy éreztük, mintha megállt volna körülöttünk az idő. Ahogy látjuk, ez nem vonatkozott a nemi betegségekre.
Magyarországról az utolsó elérhető kimutatás 2020-ból származik, amely stagnálást mutatott az előző évekhez képest. Az ukrán háború, illetve a menekülthullám ebben változást hozhat, mivel a háború sújtotta országban már a konfliktus előtt is komoly volt az AIDS, illetve HIV.
Ezen természetesen az egészségügyi intézmények pusztulása, illetve katonák által elkövetett nemi erőszakos bűncselekmények tovább rontanak. Ráadásul az Ukrajnát a fertőző betegségek elleni küzdelemben békeidőben segítő szervezetek, például az Orvosok Határok Nélkül, illetve az amerikai USAID a jelenleg is tartó háború miatt átmenetileg felfüggesztették a tevékenységüket.
(Borítókép: Noam Galai / Getty Images)