- Külföld
- Zöld Index
- orosz-ukrán-konfliktus
- oroszország
- erdőtűz
- szibéria
- éghajlat
- válság
- természet
- katasztrófa
- erdő
- tűz
- veszélyes
Háborúba küldték az orosz katonai egységeket, senki nem oltja az erdőtüzeket Szibériában
További Külföld cikkek
- Döntés született a dohányzás visszaszorításáról, szigorítások jönnek
- Letaszították a trónról az osztrák metropoliszt, már nem Bécs a világ legélhetőbb városa
- Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a férfi, aki több mint 70 késszúrással ölte meg barátnőjét
- Vlagyimir Putyin „terrorista agresszióra” figyelmeztette Törökország elnökét
- Irán az atomalkuból való kilépéssel fenyegetőzött
A szibériai erdőtüzek azért égnek ellenőrizetlenül, mert az orosz katonai egységeket, amelyek általában foglalkoznak velük, áthelyezték, hogy Ukrajnában harcoljanak.
A térségben tavasztól őszig egyre gyakrabban fordulnak elő hatalmas tüzek.
Mivel hatalmas mennyiségű szén-dioxidot juttatnak a sarkvidéki légkörbe, az éghajlatváltozással kapcsolatos aggodalmak egyik fő okát jelentik. A tudósok többször is elmondták az Independent szerint, hogy a lehető leghamarabb el kell oltani őket. Idén azonban állítólag
több erdőtüzet azért hagytak tovább égni, mert a tűzoltásukért felelős katonai egységek nagy részét az ukrajnai invázióhoz küldték.
A nyugat-szibériai Tyumenyi területen pusztító szörnyű tűzvészről készült egy sokkoló videó, amely a füsttel teli narancssárga égboltot és a vérengzés elől menekülő szarvascsaládot mutatja:
A terrified family of elks is filmed fleeing a wildfire in Tyumen region, Western Siberia #wildfires2022Russia pic.twitter.com/n2Rb0UJRzj
— The Siberian Times (@siberian_times) April 19, 2022
Mivel a legnagyobb tüzek esetében gyakran katonai repülőgépekre van szükség a műholdas vagy közösségi jelentések észleléséhez és ellenőrzéséhez, a szibériai támogatáshoz és harchoz, ezért kérdéses, hogy egyáltalán rendelkezésre áll-e majd a nyár folyamán a tűzoltáshoz elég kapacitás, ha a háború folytatódik. Tehát vagy több tűz keletkezik, vagy ezeket a harcászati repülőgépeket és személyzetet elvonják a nyugati frontról, és Szibériába viszik
– mondta Jessica McCarty, az ohiói Miami Egyetem klímakutatója.
A Greenpeace Oroszország szerint az országban jelenleg már kétszer akkora az erdőtüzek területe, mint 2021 áprilisában. A hír azért különösen aggasztó, mert az erdőtüzek egy veszélyes visszacsatolási kör részét képezik az Északi-sarkkörön belül fekvő Szibériában.
A tüzek felolvasztják a permafrosztot, ami szén-dioxidot és metánt bocsát ki a légkörbe. Különösen a metánnak van erős üvegházhatású fűtőereje rövid távon. Az Északi-sarkkörön a szárazföldi hőmérséklet rekordot jelentő 48 fokot ért el a tavaly nyári „tartós hőhullám” során Szibériában.
Az ENSZ erdőtüzekre hívta fel a figyelmet, melyeknek száma világszerte extrém mértékben megnőtt.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.