Újabb uniós országba állítja le a gázszállítást Oroszország
További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
Lengyelország után Bulgária is orosz gáz nélkül marad. A bolgár energiaügyi minisztérium közölte, hogy az állami energetikai cégekkel közösen lépéseket tettek a helyzet kezelésére és arra, hogy az ország alternatív forrásokból fedezze a kieső gázszállítmányokat. A szófiai vezetés egyelőre nem korlátozza a bolgár fogyasztók gázellátását.
A szófiai kormány az év végén lejáró földgázvásárlási szerződés rendelkezéseibe ütközőnek és jelentős kockázattal járónak minősítette az orosz fél által javasolt kétlépcsős fizetési mechanizmust.
Bulgária a földgáz több mint 90 százalékát a Gazpromtól vásárolja.
A balkáni ország a második uniós tagállam, amelybe nem érkezik orosz gáz: kedden Oroszország leállította a Jamal-Europa vezetéken Lengyelországba érkező gázszállításokat. A szállítás leállításának hatása azonnal megmutatkozott az európai piacon: kedden emiatt 17 százalékkal nőtt a gáz ára Európában.
A Gazprom közölte, amíg Varsó nem fizet rubelben, nem indulnak újra a szállítások. Oroszország korábban arra figyelmeztette Európát, hogy amennyiben nem hajlandó rubelben fizetni az orosz földgázért, a szállítások felfüggesztését vagy teljes leállítását kockáztatja.
A Kreml márciusban kiadott egy határozatot, amelyben azt javasolta, hogy az energiahordozókat vásárló vállalatok közvetlenül a Gazprombanknál nyissanak bankszámlát, fizessenek euróban vagy dollárban, amelyet Moszkvában rubelre váltanak át.
Az Európai Bizottság viszont azt tanácsolta, hogy az európai földgázvállalatok továbbra is abban a pénznemben fizessenek, amelyben a Gazprommal kötött szerződésben megállapodtak. Ezen szerződések 97 százaléka euróban vagy dollárban határozta meg a fizetési pénznemet.
(Borítókép: Bloomberg/Getty Images)