Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMEgyre nagyobb a pánik a csecsemőtápszer hiánya miatt
További Külföld cikkek
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
- Zelenszkij tanácsadója: Orbán Viktor nem oroszbarát, hanem maximálisan pragmatikus
- Legalább 27 halálos áldozatot követelt a pusztító időjárás Indonéziában
Amerikai családok milliói küzdenek gyermekeik táplálásáért az országos tápszerhiány miatt. Egyesek annyira elkeseredettek voltak, hogy megpróbálták saját maguk elkészíteni a tápszereket házilag. A Google Trends szerint az elmúlt 30 napban 2400 százalékkal nőttek a Google keresései arra vonatkozóan, hogyan készítsünk otthon tápszert.
A Datasembly kiskereskedelmi kutatócég elemzése szerint május első hetében a tápszerek 43 százaléka nem volt elérhető országszerte, és ez az arány olyan államokban, mint Tennessee, Texas és Iowa, még magasabbra emelkedett – írja a BBC.
Az Egyesült Államokban ritka az anyatejet helyettesítő termékek hiánya, a mostani helyzet több millió amerikai szülőt tölt el aggodalommal.
Fertőző tápszer betegítette meg a babákat
Eleinte csak az ellátási láncok problémái és a járvány miatti munkaerőhiány okozott fennakadást a bolti kínálatban. Az egész iparágra kiterjedő tápszerhiány februárban kezdett fokozódni, amikor az Abbott Nutrition élelmiszeripari nagyvállalat fertőzés miatt kénytelen volt visszahívni csecsemőtápszer-termékeit, és be kellett zárni a michigani gyárat. Számos kisbaba ugyanis megbetegedett, miután fogyasztott a cég „bébitejéből”, két csecsemő pedig életét is vesztette bakteriális fertőzés miatt.
Az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) akkor betiltotta a termék forgalmazását, majd annak gyártásával kapcsolatban
483 szabálytalanságot tárt fel a minőség-ellenőrzés és az élelmiszer-biztonság területén.
A vállalat azonnal elkezdte a szabálytalanságok felszámolását, majd megállapodott az amerikai szövetségi igazságügyi minisztériummal (DOJ) abban, hogy újraindítja az anyatejet helyettesítő tápszerek gyártását a cég michigani telephelyén, hogy csökkentse a csecsemők számára létfontosságú termék hiányát. A megállapodást még egy amerikai szövetségi bírónak is jóvá kell hagynia.
Két hónapig is eltarthat, mire helyreáll a gyártás.
A vállalat arra számít, hogy két héten belül újranyithatja üzemét a Michigan állambeli Sturgisben. Az Abbott Nutrition közleményben hangsúlyozta, hogy ezt követően még
hat-nyolc hétre lesz szüksége, amíg termékei a boltok polcaira kerülhetnek.
Joe Biden hidegháborús törvényt vett elő
Joe Biden amerikai elnök a válság megoldása érdekében a hidegháborús időkben hozott védelmi termelési törvényt hívta segítségül a csecsemőtápszerek hazai gyártásának fellendítése érdekében. Emellett utasította a Pentagont, hogy a tengerentúlról szállítson szállítmányokat.
Megköveteli a beszállítóktól, hogy „a szükséges erőforrásaikat a tápszergyártók felé irányítsák, mielőtt bármely más vásárlót kiszolgálnának, aki esetleg megrendelte volna ugyanazt a terméket”. Úgy véli, hogy ha a cégeket kulcsfontosságú anyatej-helyettesítő tápszerek előállítására és elosztására kényszerítik, az elősegíti a termelés növelését és az ellátási láncok felgyorsítását.
A hiány enyhítését célzó törvényjavaslatot a képviselőház is elsöprő többséggel elfogadta.
A védelmi termelési törvény még 1950-ben, a koreai háború megindulásakor született, és lehetőséget ad a széles körű polgári védelemre és a mozgósításra, továbbá széles körű felhatalmazást ad a kormányzatnak bizonyos termelési kapacitások és pénzügyi források bővítésére és erőteljesebb ellenőrzésére. A törvény megkönnyíti a nemzetbiztonság szempontjából szükséges javak és szolgáltatások biztosítását.
A jogszabály lehetővé teszi az elnök számára, hogy rendelettel utasítsa a magáncégeket, hogy vészhelyzetben előnyben részesítsék a kritikus termékek előállítását – írja az MTI.
Joe Biden és Donald Trump volt elnök is alkalmazta a törvényt a koronavírus-járvány idején.
A Fehér Ház azt is bejelentette, hogy Biden elindítja az úgynevezett Fly Formula műveletet (Operation Fly Formula), amelyben a szövetségi kormány az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) repülőgépeinek segítségével külföldről szállítana az Egyesült Államokba olyan tápszert, amely megfelel a szabványoknak.