- Külföld
- egyesült államok
- áradás
- árvíz
- katasztrófavédelem
- időjárás
- éghajlatváltozás
- klímaváltozás
- eső
- csapadék
- hőmérséklet
- globális felmelegedés
- természet
- erdő
- turizmus
- nyár
Rekordméretű árvíz és sárcsuszamlások miatt le kell zárni a Yellowstone Nemzeti Parkot
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
A Yellowstone Nemzeti Park – amely Wyoming, Montana és Idaho egyes részein terül el – teljes területe zárva marad a látogatók előtt, amíg a hatóságok felmérik az utakban és a hidakban keletkezett károkat, melyeket az árvíz okozott.
Az egész park legalább szerdáig zárva marad a látogatók előtt, beleértve a szállás- és kempingfoglalással rendelkezőket is, mivel a hatóságok felmérik az utakban, a hidakban és egyéb létesítményekben keletkezett károkat.
Current conditions of Yellowstone’s North Entrance Road through the Gardner Canyon between Gardiner, Montana, and Mammoth Hot Springs.
— Yellowstone National Park (@YellowstoneNPS) June 13, 2022
We will continue to communicate about this hazardous situation as more information is available. More info: https://t.co/mymnqGvcVB pic.twitter.com/S5ysi4wf8a
25 öv éve a legnagyobb természeti katasztrófa
Az 1988-as pusztító erdőtüzek óta először volt zárva a beutazó forgalom előtt a park mind az öt bejárata. A Nemzeti Parkszolgálat azon dolgozott, hogy elérje a különböző helyszíneken maradt látogatókat és személyzetet, különösen a Yellowstone legsúlyosabban érintett északi részén.
Elsődleges prioritásunk a park északi részének evakuálása volt, ahol többszörös út- és hídmeghibásodás, sárcsuszamlások és egyéb problémák vannak
– mondta Cam Sholly, a park főfelügyelője. A park északi határától északra fekvő, Montana állambeli Gardiner települést, ahol a Yellowstone személyzetének számos tagja él, a Nemzeti Parkszolgálat szerint a közelben történt sárcsuszamlás miatt elzárták.
A park több területén is megszűnt az elektromosáram-szolgáltatás, és az előzetes felmérések szerint számos útszakaszt elmosott a víz vagy sziklák és sár borította el, és számos híd is megsérült.
6/13/22 at 2:15 p.m. UPDATE: Effective immediately, there will be no inbound visitor traffic at any of the five entrances into Yellowstone National Park on Tuesday, June 14, and Wednesday, June 15, at a minimum. Learn more: https://t.co/mymnqGMNN9 https://t.co/Kz2sEbOS7a
— Yellowstone National Park (@YellowstoneNPS) June 13, 2022
Özönvízszerű esőzés
Az áradásokat és a sárcsuszamlásokat a parkban napok óta tartó özönvízszerű esőzések és a tágabb régió nagy részén folyamatosan tartó esőzések váltották ki, miután az elmúlt évek egyik legcsapadékosabb tavasza volt. A parkszolgálat példátlannak minősítette a parkot sújtó esőzések és áradások mértékét – írja a Guardian.
Az elmúlt három napban hirtelen megemelkedett nyári hőmérséklet felgyorsította a park magasabban fekvő területein a késő téli viharok miatt felhalmozódott hó olvadását és lefolyását.
A heves esőzések és a hóolvadás gyors lefolyása együttesen veszélyes körülményeket teremtett a parkban, mindössze két héttel az amerikai nyári turistaszezon hagyományos Memorial Day hétvégi kezdete után, amelyet az évi 4 millió látogatóval rendeztek meg a Yellowstone-ban.