Már tizenegyen pályáznak Boris Johnson helyére, hamarosan ismertetik a választás menetrendjét
További Külföld cikkek
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
- Megerőszakolhattak és kirabolhattak két légiutas-kísérőt újév napjának hajnalán
- Razziát tartott a rendőrség a dél-koreai repülőgép-baleset helyszínén
- Megtaláltak egy 50 éve eltűnt nőt Nagy-Britanniában
- Madárral ütközött a repülőgép, ami Teneriféről szállította volna vissza az utasokat Budapestre
A Konzervatív Párt eddigi vezetője, Boris Johnson csütörtökön jelentette be távozását (az Index percről percre követte az eseményeket), miután az elmúlt hónapok sorozatos belpolitikai botrányai miatt saját kormányának és pártjának magas beosztású képviselői is folyamatosan követelték lemondását. Távozásával megszűnik miniszterelnöki tisztsége is, de Johnson bejelentette, hogy utódja megválasztásáig ellátja hivatali feladatait.
Vasárnap este bejelentette indulását Liz Truss külügyminiszter is; vele együtt tizenegyre bővült a Konzervatív Párt vezetői tisztségére pályázók száma.
Truss mellett a legismertebbek közé tartozik két volt egészségügyi miniszter, Sajid Javid és Jeremi Hunt, valamint Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, aki Javiddal együtt a múlt héten lemondott, tiltakozásul a Johnson körül kirobbant botrányok miatt. Javid és Sunak távozása indította el azt a szinte példátlan lemondási hullámot a brit kormányon belül, amely végül Boris Johnsont is távozásának bejelentésére kényszerítette.
A jelöltek mezőnyében szerepel még Kemi Badenoch volt esélyegyenlőségi államtitkár, Penny Mordaunt, a külkereskedelmi minisztérium kereskedelempolitikai államtitkára, Grant Shapps közlekedési miniszter és Nadhim Zahawi pénzügyminiszter. Zahawit Johnson alig négy napja nevezte ki Rishi Sunak helyére.
A hétvégén Suella Braverman, a brit kormány jogi főtanácsadója, Rehman Chishti helyettes külügyi államtitkár és Tom Tugendhat, a londoni alsóház külügyi bizottságának elnöke, a Konzervatív Párt egyik legbefolyásosabb képviselője is közölte, hogy indul a vezetőválasztási versengésben.
Az alsóházi konzervatív frakció legbefolyásosabb szakpolitikai irányadó és végrehajtó testülete, a kormányzati tisztséget nem viselő képviselők alkotta 1922 Bizottság hétfőn ismerteti a vezetőválasztás hivatalos menetrendjét. A bizottság onnan kapta nevét, hogy az alapítók az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni alsóházba. A testület feladatai közé tartozik a Konzervatív Párt vezetőválasztási folyamatának irányítása is.
A párt jelenlegi általános szabályzata alapján először az alsóházi konzervatív frakciónak kell szavaznia a jelöltekről. A szavazássorozat végén talpon maradó utolsó két jelölt közül – ha egyikük sem lép vissza a másik javára – a Konzervatív Párt 160 ezer regisztrált tagja választhatja ki postai szavazással a párt új vezetőjét, aki az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke is lesz.
Másfél nap alatt bukott meg
A végkifejlett akkor indult el, amikor Johnson kinevezte kormányába a konzervatívok parlamenti frakcióvezető-helyettesét, Chris Pinchert, noha tudott arról, hogy korábban szexuális visszaélésekkel vádolták meg. Pincher a múlt héten lemondott, mivel óriási botrány kerekedett abból, hogy kiderült, korábban keményen berúgott egy magánvacsorán és tapizni kezdte a vendégeket.
Johnson végül a héten elismerte, hogy „hiba volt” Pincher kinevezése, de ez már nem segített rajta, mert percekkel később elindult a felmondási lavina. Nem sokkal később az egész kabinetet a Downing 10.-be hívták tanácskozni; az egyeztetésen a miniszterek egy része már nyíltan szembefordult a kormányfővel és azt állították, azzal járna a legjobban, ha önként lemondana. Boris Johnson ezt akkor még határozottan elutasította.
(Borítókép: Boris Johnson 2022. július 7-én. Fotó: Niklas Halle'n / AFP)