Moszkva bővítette a barátságtalan országok listáját
![GettyImages-88266373 (2)](https://kep.index.hu/1/0/4452/44524/445241/44524198_60819db5dbfca665097af82bb6881944_wm.jpg)
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
A Man-sziget azért került fel a jegyzékre, mert gazdasági szankciókat vezetett be Oroszország ellen. Tulajdonképpen tükrözte az Egyesült Királyság és az Európai Unió által az ukrajnai inváziót követően, februárban bevezetett szankciókat – írta a BBC.
Válaszul a Kreml az egyre bővülő „barátságtalan” országok között listázza a szigetet, ami azt jelenti, hogy 85 ezer lakosának megtorló intézkedésekkel kell szembenéznie.
A Manx-kormány szóvivője szerint a válaszlépés azt bizonyítja, hogy a szankciók „kezdik éreztetni hatásukat Moszkvában”.
Világviszonylatban ugyan viszonylag kicsik vagyunk, mégis csatlakoztunk azokhoz, akik elítélték az orosz vezetés tetteit
– tette hozzá a szóvivő.
Az év elején a szigeten őrzött, orosz tulajdonban álló vagyontárgyakat befagyasztották, a jachtokat és repülőgépeket pedig törölték a Man-szigetek nyilvántartásából – az orosz invázióra adott nemzetközi válaszlépés részeként.
Eddig több mint félszáz nemzet és terület sújtotta szankciókkal Oroszországot, köztük a szintén a brit koronához tartozó, 63 ezer lakosú Guernsey is, amely döntése következményeként „barátságtalan” minősítést kapott Moszkvától.
A Kreml azzal vádolja a sziget kormányát, hogy támogatja az Orosz Föderáció elleni gazdasági korlátozásokat.
A Manx-kormányhoz hasonlóan Jonathan Le Tocq külügyminiszter megjegyezte: „Szemmel láthatóan a kis Guernsey szankciói fájni kezdtek.”
Clearly little Guernsey's sanctions are beginning to bite... https://t.co/VjpBVRfRC4
— Jonathan Le Tocq ** (@letocq) July 24, 2022
A harmadik szigetet, Jersey-t Moszkva már korábban a „barátságtalanok” közé sorolta, ami alapján a sziget gazdasági megtorlásra számíthat.
Guernsey és a mellette fekvő, törpe Bailiwick-sziget márciusban csatlakozott azokhoz, akik szankciókkal válaszoltak Ukrajna Oroszország által történő megszállása ellen. „Kiállunk az ukrán nép mellett” – hangoztatta a szigetek vezetése.
A Bahamák az után minősültek „barátságtalannak”, hogy a kormány „megtiltott minden tranzakciót az oroszországi bankokkal” – jelentette a karibi hírekkel foglalkozó Loop portál.
A térségben a Bahama-szigetek mellett Moszkva Anguillát és a Brit Virgin-szigeteket is válaszlépésekkel fenyegette.
![Vlagyimir Putyin az orosz haditengerészeti parádén Szentpéterváron](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4456/44561/445616/44561636_bcf90dd5680371b24702c1c6c8ce53ec_wm.jpg)
A bahamai külügyminisztérium egyébként azt üzente Moszkvának, hogy nem követtek el barátságtalan cselekedetet Oroszországgal szemben „a szó objektív értelmében”, ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy a negatív megbélyegzés hatása „inkább jelképes, mint valós”.
A netes hozzászólók szerint Oroszország „elkényeztetett gyerekként” viselkedik, a bahamaiak azonban nem fognak meghátrálni.
„Kinek képzeli magát Putyin? A Bahamák szabad és független állam. Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni, hogy teljesítsük a gonosz parancsait” – írta egy nő a Facebookon.
Súlyos következmények
A közeli, közép-amerikai Guatemala erélyesebben reagált az orosz invázióra, és szinte azonnal bezáratta moszkvai követségét.
Alejandro Giammattei guatemalai elnök most a megtámadott ország fővárosába, Kijevbe utazott nemcsak azért, hogy szolidaritásáról biztosítsa Zelenszkij elnököt, hanem azért is, hogy felhívja a figyelmet: világszerte milliók halhatnak meg az Oroszország ukrajnai inváziója által okozott „élelmiszerválság” miatt – jelentette az AFP.
A háború következményeinek megdönthetetlen bizonyítékai az inflációt gerjesztő globális gazdasági hatások, amelyek növelik a megélhetési költségeket, ezzel még több embert taszítanak nyomorba
– áll a guatemalai elnöki hivatal által közzétett közös nyilatkozatban.
A távoli Közép-Amerikát különösen súlyosan érintette a háború: minden gabonáját a konfliktusövezetből importálja. Ukrajna az orosz invázió kezdete óta nem tud gabonát exportálni, mivel az orosz erők blokád alá vették fekete-tengeri kikötőit.
A közép-amerikai ország egyébként nikkelt exportál Ukrajnába, miközben a gabona mellett vasat és acélt importál.
A diplomáciai kapcsolatok megszakítása mellett Guatemala Oroszországgal is üzletel, ahová kávét és banánt szállít, cserébe pedig műtrágyát, orvosi eszközöket és papírt kap.
(Borítókép: Man-sziget Ramsey városában. Fotó: Dan Kitwood/Getty Images)