OLAF-jelentés: Illegálisan toloncolják vissza a menedékkérőket a görög partoknál
További Külföld cikkek
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
A jelentést ugyan nem publikálták, de a német Spiegel, a francia Le Monde és a holland Lighthouse Reports együttműködésének köszönhetően mégis nyilvánosságra került. A Spiegel már jó ideje nyomon követte a görög partoknál történő illegális visszatoloncolásokat, a görög parti őrség és a Frontex azonban következetesen tagadta a vádakat.
Az Európai Unió által hivatalosan megkezdett nyomozás kimondja: nemcsak hogy az illegális kitoloncolások megtörténtek, de rendszerszerűen tüntették el ennek a nyomait, ennek érdekében pedig uniós adatbázisokat is meghamisítottak.
Két éve kezdődtek a visszatoloncolások
A visszatoloncolások azután kezdődtek, hogy Törökország megszegte az Európai Unióval kötött menekültügyi megállapodását 2020 márciusában, és átengedte az unióba tartó menedékkérőket a határain. Az Európai Bizottság továbbra is pénzügyi támogatást nyújt Görögországnak ahhoz, hogy kezelni tudja a szűnni nem akaró migrációs válságot.
A Spiegel egy konkrét példát is hozott, hogy bemutassa, hogy zajlik egy ilyen illegális visszatoloncolás. 2020 tavaszán harminc menedékkérő tartott egy csónakkal Számosz felé. Már majdnem partot értek, amikor hirtelen helikopterek tűntek fel a színen, amit egy görög zászlóval ékesített hajó követett, a fedélzetén csupa símaszkos emberrel.
Törökország felé irányítják a csónakokat
A hajó legénysége a vízbe lőtt, majd átterelte a menedékkérőket egy életmentő csónakba. Ezt a csónakot útnak indították Törökország felé, majd sorsára hagyták a tengeren, rajta a menedékkérőkkel. Órákkal később bukkant rájuk a török parti őrség.
Ez áthágja mind a nemzetközi, mind az EU-s, mind pedig a görög jogot: a menedékkérőknek ugyanis lehetőséget kell biztosítani arra, hogy hivatalosan benyújthassák a menedékkérelmüket, amit aztán a hatóságok feladata elbírálni. Egy másik esetben pedig a Frontex repülőjét szándékosan eltérítették, hogy ne lássa, ahogy egy menekültekkel teli csónakot húz Törökország felé egy görög hajó – olvasható az OLAF-jelentésben.
Az Európai Unió a Földközi-tenger más részein is a nemzetközi jogot áthágva tartóztatja fel az Afrikából érkező menedékkérőket.