- Külföld
- egyesült államok
- szárazság
- aszály
- csapadék
- időjárás
- hőség
- globális felmelegedés
- klímaváltozás
Két hete még fogalmuk nem volt, hogy jön az aszály, most meg lecsapott
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
A legújabb jelentések szerint pedig az Egyesült Államokban főleg az északkeleti államok küzdenek a súlyosbodó aszállyal. Az Egyesült Államok Aszályfigyelő Szolgálatának közlése szerint
- New England,
- Massachusetts,
- Connecticut
- és Rhode Island államokat érinti a „villámaszály”.
A „villámaszály” kifejezés arra utal, hogy két héttel ezelőtt még nem tapasztalták az aszály jeleit. Mostanra Massachusetts állam egészében aszály alakult ki, amire hét év óta nem volt példa, a terület 40 százaléka extrém-aszály besorolást kapott.
Az elmúlt 60 napban az érintett államokban a szokásosnál 50-150 milliméterrel kevesebb csapadék hullott, és az előrejelzések szerint a hét végéig kitart a száraz idő, miközben az MTI szerint a hőmérséklet meghaladhatja a 30 fokot ezekben az északi fekvésű államokban.
Aszály: gond van Európában is
Európa számos országában néznek szembe az aszállyal, mivel a rekkenő hőség komoly szenvedést és károkat okoz az embereknek. Spanyolországban például rendszeresen 40 fok fölötti a hőmérséklet, ami ellen egy városban ezeréves technikákkal védekeznek. Magyarországon is a mezőgazdaság megmentéséért küzdenek a gazdák, mivel az egész országban tombol a szárazság. A vízhiány magyar gazdaságra gyakorolt káros hatásairól itt olvashat.
A globális felmelegedés az erdőtüzek valószínűségét is megnövelte, mivel a magasabb hőmérsékleteket és nagyobb szárazságot előidéző éghajlatváltozás miatt majdnem megkétszereződött a leégett fák mennyisége a világon húsz év alatt. Magyarországon legutóbb Sálynál károsodott egy erdő az ott fellobbant lángok miatt, július elején pedig száz hektáron égett egy fenyőerdő a Bükkben, majd Kecskemét külterületén és Soltszentimre közelében pusztított erdőtűz.