- Külföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- oroszország
- törökország
- ukrajna
- recep tayyip erdogan
- európai tanács
- zaporizzsja
- moszkva
Erdogan: Elvi álláspont, hogy vissza kell adni Ukrajnának a Krímet!
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
Recep Tayyip Erdogan videóüzenetben jelentkezett be a Krími Platform nevű kijevi kezdeményezés második csúcstalálkozójára. Az elnök hangsúlyozta, hogy Törökország nem ismeri el a Krím annektálását: „Ez elvi álláspont, amelynek nemcsak jogi, hanem erkölcsi alapjai is vannak. A Krím visszaadása Ukrajnának, amelynek elválaszthatatlan részét képezi, alapvetően a nemzetközi jog követelménye.”
Erdogan szerint Ukrajna területi integritásának, szuverenitásának és politikai egységének védelme nemcsak a regionális, hanem a globális biztonság és stabilitás szempontjából is kritikus fontosságú.
A török vezető egy etnikai szempontot is megemlített: „A Krím őslakos népei közé tartozó krími–tatár rokonságunk biztonságának és jólétének biztosítása is Törökország prioritásai közé tartozik. A történelemben nagy szenvedésnek kitett krími tatárok azért küzdenek, hogy békében élhessenek saját hazájukban, és Törökország ebben a folyamatban továbbra is kiáll az ukrán kormány és a krími tatárok mellett.”
Ankara igazságos békekötést akar
Ankara támogatja, hogy Ukrajna területi integritására és szuverenitására alapozva igazságos békével fejezzék be a február 24. óta tartó háborút. Ennek érdekében fontos és konkrét eredményeket jelentett a márciusi, Antalyában tartott török–orosz–ukrán külügyminiszteri találkozó, az Isztambulban lezajlott béketárgyalások, valamint a gabonáról kötött megállapodás – írja az Anadolu állami hírügynökség.
Charles Michel, az Európai Tanács (ET) elnöke is ugyanezen az állásponton volt:
Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója nem február 24-én kezdődött, hanem 2014-ben, a Krím illegális annektálásával, február óta pedig Moszkva a Krímet stratégiai ugródeszkaként használja arra, hogy délről megszállja Ukrajna más részeit, és válogatás nélküli rakétacsapásokkal támadja az országot.
Az ET elnöke rámutatott: a Krím az Ukrajna más részeiből ellopott gabona szállítási csomópontjává vált, és Oroszország katonai jelenléte a térségben az ukrán fekete-tengeri kikötők blokádját erősíti. A következményeket, az ukrán gazdaságot érő károkat és a globális élelmiszerválságot a Kreml cinikus döntése, az éhínség fegyverként való használata okozza, hogy gyengítse az Ukrajnának nyújtott nemzetközi támogatást.
Moszkvának hozzáférést kell biztosítania a zaporizzsjai atomerőműhöz
A zaporizzsjai atomerőmű körül kialakult helyzettel kapcsolatban Charles Michel szerint óvatosságra és visszafogottságra van szükség: „Oroszországnak azonnal hozzáférést kell biztosítania az ENSZ szakértőinek, az EU pedig támogatja, hogy az atomerőmű körül alakítsanak ki demilitarizált övezetet.”
“The future of Ukraine is together with the European Union, and I hope to visit Crimea with you, Mr.President,” said Charles Michel, President of the European Council. pic.twitter.com/aSxeEiX1jZ
— Crimea Platform (@crimeaplatform) August 23, 2022
Marija Pejcinovic Buric, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára videóüzenetében a szervezet további támogatásáról biztosította Ukrajnát.
Ukrajna szuverenitása és területi integritása iránti elkötelezettségünk rendíthetetlen, az ET régóta ellenzi a Krím illegális annektálását
– hangsúlyozta az ET főtitkára.
(Borítókép: Recep Tayyip Erdoğan 2022. augusztus 22-én. Fotó: Mehmet Ali Ozcan/Anadolu Agency via Getty Images)