- Külföld
- magyarország
- németország
- olaf scholz
- kancellár
- jogállamiság
- vétójog
- európai unió
- döntéshozatal
A német kancellárt aggasztja, hogy Magyarországon „illiberális demokráciáról” beszélnek
További Külföld cikkek
- Euronews: Azerbajdzsán szerint az oroszok lőhették le a lezuhant gépet
- A magyar kormány milliókkal támogatja a szír keresztényeket
- Tűz ütött ki karácsony első napjának éjjelén egy segesvári szórakozóhelyen
- Letartóztattak egy boszniai minisztert, miután durva vádak érték őt
- Meghalt a szlovén Alpokban eltűnt magyar túrázó
A német kormányfő Prágában, a Károly Egyetemen mondott egyórás beszédet, amelyben arról volt szó, hogy miként látja az Európai Unió jövőjét. Az MTI szerint Olaf Scholz azt mondta: az Európai Unió bővítése hozzájárulhatna ahhoz, hogy a szervezet a jelenlegi, egyhangú szavazásról – amelyben az egyes tagállamok vétójoggal rendelkeznek – fokozatosan áttérhessen a többségi döntéshozatalra.
„Ott, azokon a területeken, amelyeken ma konszenzus kell, minden további tagállammal növekszik annak kockázata, hogy valamelyik ország kihasználja a vétójogát, és akadályozni fogja a többiek fejlődését. Ezért azt javasoltam, hogy fokozatosan térjünk át a többségi szavazásra a közös külpolitikában, de más területeken is, mint például az adópolitika” – mondta a kancellár.
A Politico beszámolója szerint Olaf Scholz a beszéd egy későbbi pontján – amikor arról szóét, hogy bizonyos tagállamok egyre kevésbé felelnek meg az európai demokratikus normáknak – Magyarországra is tett egy félreérthetetlen utalást egyik mondatával.
Európa közepén úgy beszélnek illiberális demokráciáról, mintha ez a fogalom nem oximoron lenne
– mondta a német kancellár.
Olaf Scholz azt mondta, hogy aggasztja ez a jelenség, és hogy szerinte az uniós tagállamok többsége ki akar állni az Európai Unió demokratikus értékeiért, de a mostani jogi környezetben ezt nem tudják megvalósítani. Az egyik lehetséges eljárásként a hetes cikkely szerinti jogállamisági eljárást emlegette, amelyet Magyarországgal szemben korábban megkezdtek, de elakadt. (Varga Judit igazságügyi miniszter például azt mondta erről néhány hete azt Indexnek: „A hetes cikkely szerinti eljárásra már senki sem emlékszik, talán Brüsszelben sem tudják már, miről szól az egész boszorkányüldözés.”)
A német kormányfő mindezzel összefüggésben azt mondta: az uniós jogi szabályozásokat úgy kell átalakítani, hogy az egyes tagállamok ne blokkolhassák a hetes cikkely szerinti eljárás lefolytatását. Hozzáfűzte, hogy a jogállamisági feltételeket nem teljesítő országokkal szembeni fellépéshez akár pénzügyi nyomást is lehet helyezni az érintett tagállamokra. „Szerintem nem értelmetlen, ha a kifizetéseket a jogállamisági feltételekhez kötjük” – összegezte a kancellár, utalva ezzel a helyreállítási alap kérdéseire.
(Borítókép: Olaf Scholz. Fotó: Michele Tantussi / Reuters)