III. Károly király uralkodásának első lépései
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
A westminsteri ceremónia után a királynő koporsóját a windsori kastélyba szállították, és a Szent György-kápolnában búcsúztatták. A királynőt a kastély VI. György király emlékkápolnájában temették el édesapja, édesanyja és nővére hamvai mellé – emlékeztet a Guardian.
II. Erzsébet tavaly elhunyt férjének, Fülöp hercegnek a koporsóját is átvitték az uralkodói sírboltba, hogy a házaspár kívánságának megfelelően a királynő mellé temessék.
A királynő halála után a trón haladéktalanul legidősebb fiára, Károly trónörökösre, a korábbi walesi hercegre szállt.
Hivatalosan a koronázáson koronázzák majd királlyá, előreláthatóan jövő tavasszal vagy nyáron.
Az eltelt 900 évben – Hódító Vilmos óta – a koronázást a westminsteri apátságban tartották.
A királyi esküvőkkel ellentétben a koronázás állami esemény: az adófizetők pénzéből a kormány fizeti, és ezzel jogot formál a vendéglista meghatározására.
Károly király fejére Canterbury érseke helyezi majd Szent Eduárd 1661-ből származó koronáját. Az ikonikus tömör aranykoronát a londoni Tower koronaékszerei között őrzik.
Az uralkodó csak a koronázás pillatában viseli – részben azért, mert tömege 2,23 kilogramm. A koronát 444 színes drágakő, köztük rubin, gránátkő, zafír és turmalin ékesíti. Lila bársony borítja, peremét pedig finom prém.
Szerényebb szertartás, tradicionális pompa
A koronázás hagyományos és kihagyhatatlan szertartás, Károly azonban édesanyja 1953-as koronázásához képest szerényebb ceremóniát szeretne.
Az ékszerektől azonban nem tud szabadulni. Szent Eduárd koronája mellett megilleti a koronázási gyűrű – Anglia jegygyűrűjének nevezik –, amelyet az ünnepségen jobb kezének negyedik ujjára húznak.
A gyűrű 1831 óta a koronázás kelléke. A zafírgyűrű előlapján rubinok formálnak keresztet – Szent György keresztjét és a skót zászlót jelképezve.
Károly király egy 1661-ből származó jogart is átvesz, amelyet azóta egyetlen koronázáson sem mellőztek. V. György király 1910-ben egy méretes, 3106 karátos drágakővel, az 1905-ben Dél-Afrikában feltárt Cullinan gyémánttal tette becsesebbé.
Az új uralkodó két arany karszalagot is kap: a néphez való kötődésének jelképét.
Hová költözik?
A Károly és Kamilla otthonaként szolgáló Clarence House mintegy száz alkalmazottját már értesítették, hogy elveszthetik állásukat, mivel a házaspár többé nem fog ott lakni.
Az viszont még tisztázatlan, hová költöznek. II. Erzsébet királynőnek több rezidenciája is volt, köztük a Buckingham-palota, a skóciai Balmoral és a windsori kastély.
Hivatalosan nem jelentették be, de az új uralkodó előreláthatóan a Buckingham-palotában fog lakni, amit Károly a monarchia fontos szimbólumának tart.
A Buckingham-palotát azonban éppen felújítják. A költségek 369 millió fontra, csaknem 169 milliárd forintra rúgnak, a munkálatokkal pedig a tervek szerint 2027-ben végeznek. A királyi házaspár egyelőre kénytelen lesz elhalasztani beköltözését.
Takarékos uralkodás
Alkotmányos monarchia királyaként Károly nem befolyásolhatja a politikát. Törvényeket csak a választott parlament hozhat és fogadhat el.
Elvárás az uralkodó politikai semlegessége, bár Károly számos ügy, köztük a klímaválság megoldásának szenvedélyes élharcosa.
A hírek szerint karcsúsítaná a hivatalos királyi családot. A találgatások szerint ezzel csökkentené a családnak az államháztartásra rótt terheit.
Az biztos, hogy felülvizsgálja, majd korszerűsítené a Nemzetközösségen belüli kapcsolatokat. „Alaposabban meg szeretném érteni a rabszolgaság tartós hatását” – mondta egy korábbi csúcstalálkozón.
A királynő hét évtizedes uralkodása alatt oklevelekkel ismerte el az áruk és szolgáltatások minőségét. Értékes marketingeszköz volt, hisz birtokosai a királyi címerre hivatkozhattak.
A királynő halála után két év alatt az általa kiadott királyi oklevelek érvényüket vesztik. Ennyit időt kapnak a cégek arra, hogy eltávolítsák az uralkodó címert.
Amennyiben III. Károly saját okleveleivel ismeri el a megfelelő színvonalat, újra jogot kapnak a címer megjelenítésére.
(Borítókép: Hannah Mckay/Reuters)