- Külföld
- rákszűrés
- uniós ajánlás
- rákszűrési rendszer
- szűrővizsgálatok
- európai unió
- méhnyakrák
- emlőrák
- tüdőrák
- prosztatarák
- vastagbélrák
Az EU több rákszűrést szorgalmaz
További Külföld cikkek
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
Sztella Kiriakídisz egészségügyért és élelmiszer-biztonságért felelős bizottsági tag sajtótájékoztatóján elmondta: az ajánlás célja a szűrővizsgálatok számának növelése több célcsoportra és többféle rákos megbetegedésre kiterjedően.
A kezdeményezés miatt támogatják a tagállamokat abban, hogy
2025-re az emlő-, méhnyak- és vastagbélrákszűrésre jogosult uniós népesség 90 százaléka részt vehessen a szűrésen.
Az uniós rákszűrési rendszer olyan ráktípusokra terjed majd ki, amelyek az EU-ban évente diagnosztizált új daganatos esetek közel 55 százalékát teszik ki.
Az ajánlás az emlőrákszűrés célcsoportját a jelenlegi 50–69 éves korcsoportról a 45 és 74 év közötti nőkre terjeszti ki. Javasolja továbbá, hogy a 30–65 éves nőknél legalább ötévente végezzék el a méhnyakrák kimutatására alkalmas humán papillomavírus (HPV) vizsgálatot, figyelembe véve a HPV-oltási státuszokat. Az Európai Bizottság az 50 és 74 év közöttieknél a vastagbélrákra vonatkozó triázsvizsgálatot kér immunkémiai vizsgálatokkal az endoszkópia, illetve a kolonoszkópia lehetséges utókövetésének meghatározására.
Az új ajánlás kiterjeszti a népességen alapuló, szervezett rákszűrést a tüdőrákra, a prosztatarákra és bizonyos körülmények között a gyomorrákra is, emellett tüdőrákvizsgálatot ajánl az 50–75 év közötti jelenlegi erős dohányosoknak és volt dohányosoknak is. A 70 év alatti férfiaknál prosztataspecifikus antigénvizsgálat alapján prosztatarák-vizsgálatot ajánl, nyomon követésként pedig mágneses rezonanciás képalkotó (MRI) vizsgálatot. Javasolja a Helicobacter pylori szűrését és a rákot megelőző gyomorléziók megfigyelését olyan helyeken, ahol magas a gyomorrák előfordulási gyakorisága és a halálozási arány.
Az uniós biztos közölte: az intézkedést a többi között az indokolja, hogy
2020-ban az EU-ban mintegy 2,7 millió embert diagnosztizáltak rákkal, és több mint 1,3 millió ember vesztette életét A betegségben.
Az ajánlás figyelmet fordít a szűréshez való egyenlő hozzáférésre, az egyes társadalmi-gazdasági csoportok, a fogyatékossággal élők, valamint a vidéki vagy távoli területeken élők szükségleteire. Fontosnak tartja továbbá a megfelelő és időben történő diagnosztikai eljárások, kezelések, a pszichológiai támogatás és utógondozás biztosítását.