Rendkívüli bejelentést tett az Európai Bizottság: Jönnek az újabb szankciók
![32JC7Z3-highres](https://kep.index.hu/1/0/4545/45451/454510/45451022_e458359268cc4205b65f826d12fa062b_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Az orosz hadseregről kommentelt, majd kizuhant a kilencedikről egy orosz férfi
- Orbán Viktor: Ez a háború nem Ukrajnáról szól, stratégiai oka a NATO bővítése
- Alekszej Navalnij felesége figyelmeztette Európát, Vlagyimir Putyinban nem lehet megbízni
- A Hamász átadta Izraelnek a szombaton elengedendő három túsza nevét
- Emmanuel Macron elektrosokknak nevezte Donald Trump visszatérését a Fehér Házba
Korábban még úgy értesült a külföldi sajtó, hogy az olajársapka valószínűleg nem lesz az újabb szankciós csomag része, mert a lépést össze akarják hangolni a G7 tagországainak döntéseivel. Az olajársapka ügyében viszont azóta a G7-országok is megegyeztek.
Emiatt kerülhetett elő a kérdés ismét az Európai Bizottság szerdai sajtótájékoztatóján. Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke – a Reuters szerint – a sajtótájékoztatón közölte, hogy milyen új lépésekre készülnek Oroszország ellen.
- Újabb gazdasági szektorokban vezetnének be kereskedelmi korlátozásokat Oroszországgal szemben (úgy tudni, hogy mindez a vegyipart, a gépipart és a fémipart érintheti).
- Újabb orosz tisztviselők vagyonát fagyasztják be (elsősorban azokét, akik az álnépszavazások lebonyolításában részt vettek).
- Előírnák az importált olaj árának maximálását is.
A Reuters szerint Ursula von der Leyen a javaslatok bejelentése előtt azt mondta: az ukrajnai „népszavazások” eredményét semmilyen formában nem fogadják el, és azt is hozzátette: „megfizettetik” az orosz kormányzattal annak az árát, hogy az álnépszavazásokkal tovább eszkalálták az ukrajnai konfliktust.
Beterjesztünk egy új, Oroszország számára fájdalmas szankciókból álló csomagot
– mondta a sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen a fenti intézkedésekről.
Mit lép a magyar kormány?
A kormány már több alkalommal jelezte, hogy nem hajlandó elfogadni az energiaügyet érintő szankciókat. Szijjártó Péter külügyminiszter külön is beszélt arról, hogy az ársapkát valójában „rejtett szankciónak” tartják – igaz, akkor még nem az olaj, hanem a gáz árának maximálása volt terítéken.
Szijjártó Péter tiltakozik a gázárstop ellen
„Ez egy rejtett energiaszankció” – véli a külügyminiszter a gázárstopról.
Ahhoz, hogy a lépést elfogadják, mind a 27 uniós tagállam támogatására szükség lenne, vagyis a magyar kormánynak az Európai Tanács október eleji ülésén lehetősége lesz arra, hogy ismét megvétózza az Európai Bizottság javaslatát.
(Borítókép: Az Európai Bizottság plenáris ülése Strasbourgban, Kelet-Franciaországban 2022. szeptember 14-én. Fotó: Frederick Florin / AFP)