Rendkívüli bejelentést tett az Európai Bizottság: Jönnek az újabb szankciók
További Külföld cikkek
- Még a sör is szikrázó luxuscikk Kim Dzsongun uralma alatt
- Nyolc embert ítéltek el egy tanár lefejezése miatt Párizsban
- Saját vadászgépét lőtte le véletlenül Jemen partjainál az Egyesült Államok
- Donald Trump azzal fenyegetőzik, hogy visszaveszi a Panama-csatornát
- Kína bejelentette: fel fognak lépni a Tajvannak nyújtott legújabb amerikai támogatással szemben
Korábban még úgy értesült a külföldi sajtó, hogy az olajársapka valószínűleg nem lesz az újabb szankciós csomag része, mert a lépést össze akarják hangolni a G7 tagországainak döntéseivel. Az olajársapka ügyében viszont azóta a G7-országok is megegyeztek.
Emiatt kerülhetett elő a kérdés ismét az Európai Bizottság szerdai sajtótájékoztatóján. Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke – a Reuters szerint – a sajtótájékoztatón közölte, hogy milyen új lépésekre készülnek Oroszország ellen.
- Újabb gazdasági szektorokban vezetnének be kereskedelmi korlátozásokat Oroszországgal szemben (úgy tudni, hogy mindez a vegyipart, a gépipart és a fémipart érintheti).
- Újabb orosz tisztviselők vagyonát fagyasztják be (elsősorban azokét, akik az álnépszavazások lebonyolításában részt vettek).
- Előírnák az importált olaj árának maximálását is.
A Reuters szerint Ursula von der Leyen a javaslatok bejelentése előtt azt mondta: az ukrajnai „népszavazások” eredményét semmilyen formában nem fogadják el, és azt is hozzátette: „megfizettetik” az orosz kormányzattal annak az árát, hogy az álnépszavazásokkal tovább eszkalálták az ukrajnai konfliktust.
Beterjesztünk egy új, Oroszország számára fájdalmas szankciókból álló csomagot
– mondta a sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen a fenti intézkedésekről.
Mit lép a magyar kormány?
A kormány már több alkalommal jelezte, hogy nem hajlandó elfogadni az energiaügyet érintő szankciókat. Szijjártó Péter külügyminiszter külön is beszélt arról, hogy az ársapkát valójában „rejtett szankciónak” tartják – igaz, akkor még nem az olaj, hanem a gáz árának maximálása volt terítéken.
Ahhoz, hogy a lépést elfogadják, mind a 27 uniós tagállam támogatására szükség lenne, vagyis a magyar kormánynak az Európai Tanács október eleji ülésén lehetősége lesz arra, hogy ismét megvétózza az Európai Bizottság javaslatát.
(Borítókép: Az Európai Bizottság plenáris ülése Strasbourgban, Kelet-Franciaországban 2022. szeptember 14-én. Fotó: Frederick Florin / AFP)