Elon Musk elutasított ukrajnai békejavaslata és a négy ellopott Tesla-kerék

GettyImages-1288829865
2022.10.09. 05:52
Elon Musk, az ellentmondásos üzletember geopolitikai vizekre evezve bocsátotta szavazásra saját elképzelését az ukrajnai háború lezárásról. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök habozás nélkül elutasító ellenszavazást indított.

Miközben a világ vezetői nagyrészt tartózkodnak a véleménynyilvánítástól arról, miként kellene Ukrajnának megvívnia a háborút, Musk – akinek a gondolatai általában nagy figyelmet kapnak a közösségi médiában – nem fogta vissza magát a mérlegelésben – írta a New York Times.

A hét elején négy kérdésben foglalta össze béketervét.

Az aznap mért 107 millió követőjét arra kérte, hogy egy egyszerű igennel vagy nemmel támogassák vagy utasítsák el indítványát.

Ezek így hangoztak:

  • Az elcsatolt területeken ismételjék meg a referendumot az ENSZ felügyelete alatt. Oroszország távozik, ha ez a nép akarata.
  • Krím formálisan Oroszország része, hisz 1783 óta az (Hruscsov tévedéséig).
  • A Krím vízellátásnak szavatolása.
  • Ukrajna semleges marad.

Musk kérdéseire több mint 2,7 millió válasz érkezett. A megkérdezettek 59,1 százaléka elvetette felvetéseit.

A Tesla négy kereke

Az ukrán elnök nem marad adós, és nem vesztegette az időt. Zelenszkij saját Twitter-felméréssel válaszolt, és Muskon gúnyolódott.

„Melyik @elonmusk tetszik jobban?” – így szólt a kérdés két világos válaszlehetőséggel:

  • Aki Ukrajnát támogatja.
  • Aki Oroszországot támogatja.

Erre a kérdésre rövid idő alatt több mint 2,4 millió válasz érkezett. A túlnyomó többség, a cikk írásának pillanatában 78,8 százalék azt az Elon Muskot kedveli, aki Ukrajna mögé áll.

„Nagyon diplomatikus válaszának” nevezte Andrij Melnik, Ukrajna leköszönő németországi nagykövete azt a kíméletlen szitokszót, amivel Musk javaslatára reagált – írta a BBC.

Ez erkölcsi idiotizmus, a Kreml propagandájának szajkózása, az ukrán bátorság és áldozatvállalás elárulása

– fakadt ki Garri Kaszparov orosz sakknagymester.

Ha valaki ellopja Teslájának kerekeit, „attól még nem válik az autó vagy a kerekek jogszerű tulajdonosává. Még akkor sem, ha azt állítják, hogy mindketten megszavazták. Csak szólok” – ezt üzente Musknak Gitanas Nausėda, litván elnök.

Élcelődve válaszolt Musknak egy népszerű ukrán műsorvezető: „Mi, ukránok, ismerjük a történelmet és értékeljük a jövőnket” – üzente Szerhij Pritula, aki adománygyűjtést indított egy történelem tankönyvre. Mint írta, fél óra alatt egymillió hrivnya, 11,5 millió forint gyűlt össze.

A „béke” szó nem használható eufemizmusként annak engedélyezésére, „hogy az oroszok ártatlan ukrán emberek további ezreit gyilkolják és erőszakolják meg, és még több területet ragadjanak el” – figyelmeztette Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter azokat, akik azt javasolják, hogy Ukrajna adja fel népét és földjét – „feltehetően nem azért, hogy Putyin megsebzett egóját bántsák, vagy hogy megmentsék Ukrajnát a szenvedéstől”.

A Kreml természetesen üdvözölte Musk javaslatait. „Nagyon pozitív, hogy valaki, mint Elon Musk, békés kiutat keres ebből a helyzetből” – jelentette ki Dmitrij Peszkov szóvivő.

Musk adott is, kapott is

Musk egyébként a háború kezdete óta támogatja Ukrajnát. Március óta tizenkétezer Starlink internetterminált küldött a megtámadott országnak, amelyek műholdak révén teremtenek online hozzáférést.

Ezzel Musk nagy népszerűségre tett szert Ukrajnában. Zelenszkij már korábban meghívta egy háború utáni látogatásra.

Az üzletember egyébként egy számára sűrű héten tette közzé a szavazását, amikor a Twittert képviselő ügyvédeknek kell tanúvallomást tennie az október 17-én kezdődő per előtt. A médium ugyanis beperelte Muskot, miután elállt a platform megvásárlásáról szóló, 44 milliárd dolláros megállapodástól.

A rögtönzött közvélemény-kutatás jót tett a megítélésének: napok alatt egymillióval, 108 millióra növekedett követői száma. Ugyanakkor a Twitter azt reméli: a delaware-i bíróság arra kötelezi Muskot, hogy a felvásárlást a megállapodás szerinti 54,20 dolláros részvényenkénti áron bonyolítsa le.

Musk rendszeresen oszt meg provokatív véleményeket és vicceket a neten. Saját alkalmazottai ezeket „gyakran zavaró és kínos forrásnak” nevezik.

(Borítókép: Elon Musk. Fotó:  Maja Hitij / Getty Images)