Jövőre tarthatják az újabb skót függetlenségi népszavazást
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Nicola Sturgeon a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) éves kongresszusának kezdete előtt nyilatkozott a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának, ahol hangsúlyozta: a brit Legfelsőbb Bíróság a jövő héten dönt arról, hogy a skót parlament saját hatáskörében meghozhatja-e a referendumhoz szükséges törvényeket.
Hozzátette: már készen állnak a törvényalkotási tervek arra az esetre, ha a legfőbb brit jogi fórum úgy dönt, hogy az edinburghi parlamentnek megvan ez a hatásköre.
Nicola Sturgeon júniusban jelentette be, hogy
a skót kormány 2023. október 19-én szeretné megtartani az újabb népszavazást Skócia függetlenségéről.
A skót miniszterelnök akkor azt mondta: a referendumot kizárólag törvényes, alkotmányos keretek között lehet megrendezni, különben az eredményt a nemzetközi közösség nem ismerné el. Éppen ezért levelet írt Boris Johnson akkori brit miniszterelnöknek, hivatalosan kérve hozzájárulását az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásához.
Skóciában 2014-ben – a brit és a skót kormány szerződésben rögzített megállapodása és London hozzájárulása alapján – már tartottak népszavazást a függetlenné válásról, de akkor a résztvevők 55 százaléka arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el Nagy-Britanniától.
Boris Johnson és Liz Truss is ellenzi a skótok törekvését
Boris Johnson többször is határozottan elvetette az újabb skóciai függetlenségi referendum kiírását, azzal az érvvel, hogy Nicola Sturgeon és elődje, Alex Salmond előző skót miniszterelnök személyes ígérete szerint a 2014-ben tartott népszavazás eredménye teljes nemzedéknyi időre szól.
Johnson utódja, Liz Truss még külügyminiszterként azt nyilatkozta: ellenzi, hogy Skócia elhagyja az Egyesült Királyságot, inkább a felzárkóztatásban hisz. Truss korábbi beszédeiből kiderült, hogy Skóciát az Egyesült Királyság részének tekinti, és közölte: fokozottabb ellenőrzésre van szükség, amivel megakadályozhatják Skócia függetlenségre irányuló törekvéseit.
Garantálom, hogy a kormányom mindent megtesz annak érdekében, hogy a választott képviselők számonkérjék a decentralizált kormányzatot. Nemzetként erősebbek vagyunk, az Egyesült Királyságnak pedig ugyanúgy szüksége van Skóciára, mint Skóciának az Egyesült Királyságra
– mondta Liz Truss augusztusban.