- Külföld
- Zöld Index
- németország
- potsdam
- claude monet
- festmény
- letzte generation
- rongálás
- művészet
- környezetvédelem
Krumplipürével öntöttek le egy 110 millió dollár értékű Monet-festményt
További Külföld cikkek
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
- Soha nem látott veszélyekről beszélt Trump tanácsadója: Putyin nem akar tárgyalni, egész Ukrajnát akarja
- Kihalás felé menetel az orosz társadalom, a megoldás sokakat meglep majd
- Ezeknek az iparágaknak verne oda az illegális bevándorlók tömeges deportálása az USA-ból
- Lófejjel és egy vemhes tehén tetemével próbál megfélemlíteni egy vállalkozót az olasz maffia
A festményt 2019-ben 110 millió dollárnak (mai árfolyamon 45,6 milliárd forintnak) megfelelő áron adták el, ennek köszönhetőten volt most kiállítva a potsdami Barberini Múzeumba.
Vasárnap a német Letzte Generation (Utolsó Nemzedék) nevű környezetvédelmi szervezet aktivistái rongálták meg ezt az alkotást, amiről közzétettek egy videót a Twitter-oldalukon:
We make this #Monet the stage and the public the audience.
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) October 23, 2022
If it takes a painting – with #MashedPotatoes or #TomatoSoup thrown at it – to make society remember that the fossil fuel course is killing us all:
Then we'll give you #MashedPotatoes on a painting! pic.twitter.com/HBeZL69QTZ
A posztban azt írták: az akcióval arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a fosszilis üzemanyagok „mindenkivel végeznek”.
Ha az kell, hogy festményeket öntsünk le krumplipürével vagy paradicsomlevessel ahhoz, hogy emlékeztessük a társadalmat arra, hogy a fosszilis üzemanyagok mindenkivel végeznek, akkor tessék
– írták.
Egy másik posztjukban azt is hozzátették, hogy Monet imádta a természetet, de nem értik, hogy azok az emberek, akik imádják a műveit, miért nem foglalkoznak a környezet mostani pusztulásával.
Mint arra az aktivisták visszautaltak, másfél hete egy másik hasonló szervezet, a Just Stop Oil aktivistái rongálták meg paradicsomlevessel Vincent van Gogh világhírű festményét, a Napraforgókat. Az a festmény megúszta, mivel egy üveglap mögött volt, és így csak a kerete károsodott.
Ezen a festmény is üveg mögött volt, de…
Frissítés: az MTI úgy értesült, hogy ezt a festményt is üveggel védték. Mindemellett a szakértők még vizsgálják, keletkezett-e benne kár, és az intézmény még nem közölt hivatalos információt erről.
Az alkotás egyébként Hasso Platner üzletember – aki a német SAP társalapítója – magánkiállításának részeként volt kiállítva a múzeumban, ő vásárolta meg a festmény 2019-ben a 110 millió dolláros áron.
Az őrkövek azzal a tranzakcióval Claude Monet legmagasabb piaci értékű alkotásává is vált egyben.
A festmény leöntése után az aktivisták pillanatragasztóval a festmény előtti területhez ragasztották magukat. Később az anyagot a rendőrök feloldották, és őrizetbe vették őket, majd eljárást indítottak ellenük rongálás és birtokháborítás gyanújával.
A Zöldek is elítélték az akciót
A Potsdamot is magába foglaló német tartomány, Brandenburg vezetése elítélte az akciót, az Utolsó Nemzedék még a Zöldek pártjától is éles kritikát kapott.
A híres festmények elleni támadások nem erősítik a klímaválság elleni küzdelmet
~ nyilatkozta Ursula Nonnemacher tartományi környezetvédelmi miniszter, a Zöldek politikusa, hozzátéve azt is, hogy az ilyen akciók helyett inkább a társadalmi közmegegyezés kialakításán kellene dolgozni.