- Külföld
- Frontvonal
- Indexvideó
- tarjányi péter
- frontvonal
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- vlagyimir putyin
- piszkos bomba
A fegyverek alkalmazásában ismét szintet lépett a háború
További Külföld cikkek
- Újraindíthatják a keresést a rejtélyesen eltűnt repülőgép után
- Csaknem harmadával csökkent az erdőirtás a brazíliai Amazonas vidékén
- Negyven ember halt meg a Libanon elleni izraeli támadásokban
- Hiába támadták három órán keresztül, írásbeli „pótvizsgára” küldték Várhelyi Olivért
- Miért fontos ennyire a magyar kormánynak ez a szervezet?
„Oroszország felismerte, hogy bizonyos helyzetekben ezeknek a csoportoknak van egy olyan hátterük és lehetőségrendszerük, amiben elintézi azt, amit hivatalosan egy hadsereg vagy a politika nem tehet meg” – mondta az Index Frontvonal című műsorában Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő a Wagner-csoportról.
Hozzátette: a zsoldos hadseregek profit mentén szerveződő katonai egységek, és ez olyan katonákat hozott össze mindig is a történelemben, akik a saját szakmájukat a legmagasabb szinten művelték, tudásukat áruba bocsátották.
A mai magánhadseregek, különösen a Wagner-csoport, nagyon fontos az orosz reguláris erők mellett. Ez a hadsereg egy olyan emberé, Prigozsiné, aki Vlagyimir Putyin szakácsaként ismert a köztudatban, de elválaszthatatlan az orosz állam működésétől, a mostani orosz politikától és magától az elnöktől.
Tarjányi Péter a zsoldosvezér múltjáról is beszélt. Elmondta: sok évet ült börtönben a nyolcvanas években, különböző garázda tevékenységek, rablás, kifosztás, autólopások miatt. Korábban sífutó volt, majd egy vállalkozást indított a kilencvenes évek elején Szentpéterváron, és abban az időszakban a hivatásos FSZB és a titkosszolgálati vonulat, a volt KGB-sek világa egybeolvadt az ottani szervezett bűnözéssel. Ekkor ismerte meg Putyin.
Prigozsin olyanfajta átjárást biztosított az orosz politikai elit számára, ami a hivatásos, hivatalos politika és a szervezett bűnözés világát hozza egybe
– mondta a szakértő, hozzátéve: a magánhadseregek civil vállalatok, „ha ott valaki meghal, van egy szerződése, aláírta, abban a záradékban a családja is tudomásul veszi, hogy ő olyan övezetbe ment el, és ott szolgált, ahol meghalhat”. Az úgynevezett „piszkos bombákról” szólva kiemelte:
a fegyverek alkalmazásának szintjén megint szintet lépett ez a háború. Egyre súlyosabbak a fenyegetések.
A „piszkos bomba” nagy adag, sugárzó radioaktív anyagból – lejárt fűtőelemekből, izotópokból – áll, amelyeket becsomagolnak és robbanóanyag mellé teszik egy csőbombában vagy akár egy dobozban. Amikor egy településen vagy városrészben felrobban, a detonációs hatás mellett a radioaktív hatás is érvényesül.
A sugárzó radioaktív izotópmennyiség – por, hulladék – bekerül a lakókörnyezetbe, és másodlagos hatásként a szétszóródott radioaktív szemetet nagyon nehéz megkeresni és megtisztítani tőle a környezetet
– részletezte a biztonságpolitikai szakértő, aki úgy véli, a stratégák oldaláról tovább eszkalálja a helyzetet az, amikor egy ilyen gondolkodás elindul, és a politika, a kommunikáció beépíti ezt a napi panelekbe.
A Frontvonalból az is kiderül:
- mit adhatott Oroszország Iránnak a drónokért cserébe;
- hogyan befolyásolhatja a háborút a Wagner-csoportok megjelenése;
- mit hozhat Kínának Hszi Csin-Ping újraválasztása;
A Frontvonal korábbi epizódjait ide kattintva nézheti vissza.
(Borítókép: Gerencsér Tamás / Index)