Megoldódhat a szerb-koszovói konfliktus, felcsillant a reménysugár
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Az uniós illetékes szerint mindkét fél eljuttatta válaszát a békülésre tett javaslatra. Elindulhat a párbeszéd Szerbia és Koszovó között.
Megkaptuk mindkét fél válaszát és most tanulmányozzuk azokat. Arra szólítjuk fel Koszovót és Szerbiát, hogy használják ki ezt a lehetőséget és tegyenek történelmi lépést a kapcsolatok normalizálása felé, ami kulcsfontosságú számukra az európai uniós úton
– fogalmazott a szóvivó az N1 televízíónak.
Szerbia és Koszovó hosszú, rögös útja
Joseph Borell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője az SZMSZ szerint pénteken reményét fejezte ki, hogy Pristina és Belgrát válasza elindíthatja a két országot a kapcsolatok rendezése felé és a párbeszéd irányába, melyben szerepet játszott Franciaország és Németország kapcsolatok normalizálására tett javaslata.
Mint arról beszámoltunk, rendkívül feszült a viszony a két állam között, amelynek enyhülésére látnak most esélyt az uniós politikusok. A helyi szerb rendőrségi vezető egy nappal korábban bejelentette, hogy a koszovói rendőrség szerb tagjai nem hajtják végre azt az utasítást, amely szerint figyelmeztetniük, majd büntetniük kell azokat az autósokat, akik nem cserélik koszovóira a Szerbiában kiadott rendszámtáblájukat, ezért a koszovói belügyminiszter parancsmegtagadásra hivatkozva felfüggesztette az szak-koszovói Mitrovica területi rendőrségi vezetőjét.
A rendszámtábla-rendelet Koszovóban akkora feszültséget váltott ki, hogy november 1-jén készültségbe helyezték a szerb hadsereget. A koszovói Szerb Lista azt írta: a rendszámtáblák miatti első büntetések „heves választ és ellenállást” fognak kiváltani.
Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet. Éppen ezért Szerbia nem ismeri el a koszovói dokumentumokat, és követeli szerbre cserélésüket. Albin Kurti viszont határozottan kijelentette: minden a kölcsönös elismerésen múlik, vagyis ha Szerbia elismeri Koszovó függetlenségét, akkor a koszovóiak hozzáállása is megváltozik.