Nagy a bizonytalanság az iráni atomprogram körül
Az iráni atomprogram erősen korlátozott ellenőrzése egyre pontatlanabb ismeretekhez vezet az iszlám köztársaság ez irányú tevékenységeit illetően. Minél hosszabb ideig tart a jelenlegi helyzet, annál nagyobb lesz a bizonytalanság – közölte csütörtökön Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója.
Grossi kiemelte, hogy amennyiben visszatérnének a megfigyelések korábbi rendszeréhez, úgy is hiányosak lennének a szervezet információi. A vizsgálati problémák ellenére a NAÜ csütörtökön Bécsben ismertette újabb negyedéves jelentését – írta az AFP hírügynökség.
A dokumentum szerint Irán több mint 62 kilogramm magas dúsítottságú uránnal rendelkezik. Szakértők szerint atombomba előállításához mintegy 50 kilogramm, 90 százalékosra dúsított uránra van szükség. Ezt a szintet Irán még nem érte el.
Az atomalku 3,67 százalékban szabja meg az engedélyezett urándúsítási szintet. A NAÜ főigazgatója nehezményezte, hogy Teherán továbbra sem szolgáltatott adatokat feltételezett titkos létesítményeiről, amelyek egyikén neutronérzékelőket teszteltek.
Teherán programja békés célokat szolgálna?
A készülékek atomfegyverek kifejlesztésénél is szerepet játszhatnak. Teherán tagadja, hogy atombombát építene, és azt állítja, nukleáris programja békés célokat szolgál. Irán egyébként további megbeszéléseket ígért a NAÜ szakembereivel november végéig.
Irán 2015-ben állapodott meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagállamával és Németországgal. A hivatalos nevén közös átfogó akcióterv (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) értelmében Irán vállalta atomprogramjának korlátozását, cserébe pedig a nemzetközi közösség feloldotta a Teherán ellen korábban bevezetett szankciók többségét.
Donald Trump 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a megállapodásból, és visszaállította az Iránnal szembeni büntetőintézkedéseket. Válaszul Irán is fokozatosan elállt bizonyos vállalt kötelezettségei teljesítésétől.
🇮🇷 El anuncio de Irán de que ha fabricado un misil balístico hipersónico "aumenta la inquietud" sobre su programa nuclear, declara el director general del Organismo Internacional de Energía Atómica, Rafael Grossi #AFP pic.twitter.com/4WoMxA8DKO
— Agence France-Presse (@AFPespanol) November 10, 2022