Tovább sompolyog a világ legnagyobb vulkánja, közelít a lakott területekhez
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Mint arról beszámoltunk, vasárnap kitört a világ legnagyobb vulkánja, a Mauna Loa, amely 38 éve tört ki utoljára, viszont szeptemberben nagyobb aktivitást mutatott, és október 9-én elkezdett mozgolódni. Várhatóan a kitörésből származó hamuréteg eléri a hawaii lakosokat.
A Mauna Loa, amely a Föld legnagyobb aktív vulkánja, november 27-én, helyi idő szerint 23 óra 30 perckor kezdett kitörni Hawaiin – közölte az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata. Hétfő reggel 6 óráig Hawaii egész szigetére hamuesőre adtak ki figyelmeztetést és a bekövetkezésére vonatkozó tanácsokat adtak ki – közölte a Hawaii vészhelyzetkezelő ügynökség.
BREAKING: World's largest active volcano Mauna Loa has started to erupt in Hawaii since 1984
— Gautam Gada (@GautamGada) November 29, 2022
Retweet#volcano #MaunaLoa #MaunaLoaErupts #hawaiivolcano #Hawaii pic.twitter.com/jybrKlSGOp
„A Mauna Loa körül és amerre a szél fújja, akár egy centiméteres hamu is várható. A légzési nehézségekkel küzdő emberek maradjanak bent, és fedjék be az orrukat és szájukat ruhával vagy maszkkal” – javasolták a Twitteren megosztott üzenetben.
The @NWSHonolulu has issued an Ashfall Advisory for all of Hawai‘i island until 6 a.m. HST Monday. Up to a quarter-inch of ash is expected around and downwind of Mauna Loa. People with breathing difficulties should stay indoors, and cover nose/mouth with cloth or a mask. pic.twitter.com/iCX3er0Onb
— Hawaii EMA (@Hawaii_EMA) November 28, 2022
Nem a láva, hanem a hamu jelenti a veszélyt
Az amerikai geológiai szolgálat szerint a lávafolyamok jelenleg a hegycsúcs területén belül vannak, és nem fenyegetik a lejjebb fekvő településeket.
Arra figyelmeztetnek, hogy a szél vulkáni gázt, hamut, vulkáni üveget és Pele haját is lefelé viheti a szél. A Pele-haj – mely a láva egyik formájának hawaii elnevezése, illetve a vulkánok istennőjét hívják így a helyiek – könnyű vulkáni üvegszálakból áll, amelyek károsíthatják a tüdőt, mivel nagyon törékenyek és élesek – írja a Newsweek.
The @USGSVolcanoes Hawaiian Volcano Observatory reports that an eruption began around 11:30 p.m. HST in Moku‘āweoweo, the summit caldera of Mauna Loa. At this time, the eruption is limited to the summit area and is NOT threatening communities downhill. pic.twitter.com/78tMt69INi
— Hawaii EMA (@Hawaii_EMA) November 28, 2022
A vulkáni gázok közé tartozik a szén-dioxid (CO2), a hidrogén-halogenidek (HF, HCl, HBr), a hidrogén-szulfid (H2S) és a kén-dioxid (SO2). A szén-dioxid alacsonyan fekvő területekre áramolhat, és 13 százalékot meghaladó koncentráció esetén fulladást okozhat emberekben és állatokban, míg a kén-dioxid gáz irritálja a szemet, a bőrt és a légzőszerveket, és vulkáni szmogot és savas esőt képezhet. A többi gáz belélegezve szintén mérgező, oldódva pedig mérgezhetik a helyi vízfolyásokat.
Emellett a vulkáni hamu szerkezete miatt légzési problémákat okozhat, és károsíthatja a tüdőt, ha belélegezzük, mint Pele haját.
Egy hétfő éjszakai felvétel azt mutatja, hogy a láva már elkezdett kifolyni, de még nem érte el a lakott területeket.
New aerial footage showing lava flowing from Mauna Loa volcano eruption 🌋 @KITV4
— Tom George (@TheTomGeorge) November 28, 2022
(video: Paradise Helicopters) pic.twitter.com/oprB85vNdC
(Borítókép: Kitört a Mauna Loa vulkán Hawaii szigetén 2022. november 28-án. Fotó: Handout / US Geological Survey / AFP)