Jelentősen csökkent a keresztények száma Angliában és Walesben
További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
Az Országos Statisztikai Hivatal (ONS) tájékoztatása szerint az Egyesült Királyság két országrészében,
Angliában és Walesben tíz év alatt 59 százalékról 46 százalékra esett vissza a keresztény vallású emberek száma.
A legnagyobb mértékben azon válaszadók száma nőtt, akik azt mondták, hogy nincs vallásuk, ezen emberek aránya az egy évtizeddel ezelőtti 25 százalékról 37 százalékra emelkedett.
A muszlimok száma is nőtt 2011 és 2021 között: míg tizenegy évvel ezelőtt 5 százalék vallotta magát iszlám vallásúnak, tavaly már 6,5 százalék tett így. Az ONS adatai alapján a buddhista, hindu, zsidó, szikh vagy más vallású emberek aránya nagyjából változatlan maradt az elmúlt egy évtizedben – írja a CNN.
Anglia hagyományosan keresztény ország, egy központi egyházzal, az anglikánnal, melynek feje a brit uralkodó, azaz III. Károly.
A 2021-es brit népszámláláson a vallási felekezet megadása a magyar előírásokhoz hasonlóan önkéntes volt, tehát nem kötelező. Az ONS közölte, hogy tavaly a válaszadók 94 százaléka fedte fel vallását, ami minimális eltérés a 2011-es, 93 százalékos adathoz képest.
A magukat fehér embernek vallók aránya enyhén csökkent tíz év alatt: 86-ról 82 százalékra.
Az ázsiaiak alkotják a második legnagyobb népcsoportot, arányuk 7,5-ről 9,3 százalékra nőtt. A színes bőrűek száma az egy évtizeddel ezelőtti 1,8 százalékról 2,5 százalékra emelkedett, míg az „egyéb” választ adók aránya egy százalékkal nőtt (a megkérdezettek 1,6 százaléka).
A tavalyi adatfelvétel során tíz válaszadóból kilenc azonosította magát az Egyesült Királyság valamelyik nemzeti identitásával – angol, walesi, skót, északír, brit vagy cornwalli –, ami kismértékben csökkent a 2011-es 92 százalékhoz képest.
Angliában és Walesben egy százalék a lengyel nyelven beszélők aránya, őket követik a románok (0,8 százalÉk). Az indiai nyelvet a válaszadók 0,6 százaléka, míg az írt és az olaszt 0,5 százalék jelölte meg. A népszámlálás hasonló mintákat vett fel a lengyelül, románul, pandzsábiul és urduul beszélők számában.
Az adatfelvétel csak Angliára és Walesre terjedt ki. Az Egyesült Királyságot alkotó négy országrész közül a másik kettőben, Skóciában és Észak-Írországban külön-külön tartanak népszámlálást.