Szijjártó Péter szerint így lehet függetlenedni az orosz földgáztól
További Külföld cikkek
- Romániában drágulással indult az új év, de a miniszterelnök tetoválása szerint az áfát nem emelik
- Aljakszandr Lukasenka meghívta Robert Ficót Belaruszba
- Jármű hajtott a tömegbe New Orleansban, tíz ember meghalt
- Késes támadás történt Olaszországban szilveszterkor
- Négy hajléktalan lelte halálát egy tűzesetben Bulgáriában
A Külgazdasági és Külügyminisztériumnak az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy az európai energetikai viták során a leggyakrabban használt szó a diverzifikáció, amely Magyarország számára azt jelenti, hogy „minél több forrásból, minél több útvonalon, minél több típusú energiaforrást szeretnénk beszerezni”. Utóbbi pontot azért nevezte különösen fontosnak, mert Magyarország ellátásában a földgáz – amely elsősorban Oroszországból érkezik – rendkívül fontos szerepet játszik, és ezt a függőséget a villamos energia felhasználásának és importjának fokozásával is mérsékelni lehetne.
„Ezért két nagyon fontos projektbe vágtunk bele Magyarország villamosenergia-ellátása biztonságának hosszú távú garantálása érdekében” – hangsúlyozta Szijjártó Péter, majd elmondta, hogy ezek közül az egyik már lezárult, hiszen
utolsó szomszédos országként Szlovéniával is sikerült összekötni a hazai villamosenergia-hálózatot – ÍGY most RÁ LEHET FORDULNI A MÁSODIK PROJEKTRE.
„Ennek keretében Azerbajdzsánból, Georgián és Románián keresztül, részben tenger alatti vezetékeken fogunk tudni zöld villamos energiát Magyarországra szállítani” – mondta a külügyminiszter, aki szerint az erről szóló megállapodást két hét múlva írják alá Bukarestben. Hangsúlyozta: a projekt által úgy javulhat az energiabiztonság, hogy közben a környezetvédelmi szempontokra is tekintettel vagyunk.
A külügyminiszter végül arra is kitért, hogy Magyarország a hét szomszédos ország közül hattal már összekötötte a földgázellátási hálózatát is, de sajnos ez Szlovéniával még nem történt meg.
El kell mondanom, hogy ez nem rajtunk múlt, s nem is rajtunk múlik, számos kezdeményezést tettünk már Szlovénia irányába
– jelentette ki, hozzáfűzve: a korábbi szlovén kormányok „annyira nem támogatták” e terveket, azonban most úgy tűnik, hogy „van némi politikai fogadókészség” a kezdeményezésre.
Szijjártó Péter mellett Orbán Viktor is Szlovéniába utazott pénteken a villamosenergia-távvezeték átadása miatt, valamint Robert Golob szlovén kormányfővel tárgyalt az energiabiztonságot érintő kérdésekről.