Halvány remény az EU-s pénzekre, de Brüsszel ragaszkodik a fegyveréhez
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos baleset történt Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
Az Európai Bizottság szeptemberben jelentette be, hogy a jogállamisági eljárás keretében felfüggesztik a magyar kohéziós program három részére vonatkozó pénzek 65 százalékát, vagyis 7,5 milliárd eurót. Azóta azonban több jogszabályt is elfogadott a magyar Országgyűlés, ezért az uniós tagállamok pénzügyminiszterei azt kérték az Európai Bizottságtól, hogy frissítsék javaslatukat.
Magyarország még nem tett eleget az EU-s pénzekért
Pénteken döntést hozott az Európai Bizottság, amely értelmében továbbra is indokoltnak tartják a 7,5 milliárd euró befagyasztását. A döntés azután született, hogy Franciaország és Németország sürgette a Bizottságot, hogy értékelje, Magyarország tett-e előrelépést a jogállamisági reformok terén a múlt hónap óta, amikor a Bizottság először tette közzé javaslatát – írja a Politico.
Johannes Hahn uniós költségvetési biztos levelében azt írta, hogy Magyarország új információkat nyújtott be a Bizottságnak, de ezek az adatok „nagyrészt megfelelnek a Bizottság számára már rendelkezésre álló adatoknak”. Hahn hozzátette, hogy bár történtek pozitív lépések, továbbra is fennállnak „gyengeségek és kockázatok”.
Sokan feltételezték, hogy Franciaország és Németország részben abban a reményben kérte az aktualizált felülvizsgálatot, hogy a Bizottság csökkenteni fogja a Magyarországtól visszatartott összegeket. Budapest több kulcsfontosságú kérdést – köztük a kritikus ukrajnai támogatást és a minimális társaságiadó-kulcsot – is blokkol, egyesek szerint azonban az ország feloldhatja vétóit, ha az EU enyhít a 7,5 milliárd eurós összegen.
A döntés továbbra is a Tanács kezében
A döntést tehát a Bizottság továbbra is a Tanácsra bízza, remélve, hogy megalapozottabb döntést tud hozni a rendelet szerinti intézkedések elfogadásáról. A tisztviselőknek december 19-éig kell dönteniük arról, hogy jóváhagyják, felülvizsgálják, elutasítják – vagy akár teljesen figyelmen kívül hagyják – a Bizottság ajánlását. Ez azt jelenti, hogy a 7,5 milliárd eurót még mindig csökkenthetik – vagy végül oda is ítélhetik Magyarországnak.
(Borítókép: Thierry Monasse / Getty Images)