A magyar kormány is támogatja az új uniós szankciós csomagot
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Sajtóhírek szerint a nagykövetek elvi megállapodásra jutottak az Oroszország elleni szankciós csomagról, az Ukrajnának nyújtott folyamatos uniós támogatás részeként. Ez a harmadik szankciós csomag, amelyről az EU Tanácsának cseh elnöksége alatt (azaz 2022. július 1-jétől) állapodtak meg, összességében pedig a kilencedik. Az, hogy mind a 27 tagállam megállapodott, azt jelenti, hogy a magyar kormány is áldását adta a csomagra.
A dokumentum elfogadására december 16-án, pénteken kerül sor, írásbeli eljárásban.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője december 6-án új szankciós csomagot terjesztett elő Oroszország ellen. Elmondása szerint az EB nagyjából 200 magán- és jogi személy feketelistára tételét javasolja, köztük három bankot, hadiipari és bányászati ágazatot. Az EU emellett további négy orosz tévécsatorna sugárzását is be kívánja tiltani, valamint korlátozni szeretné a drónok gyártásához szükséges technológiák és alkatrészek Oroszországba irányuló exportját.
EU leaders press for the swift adoption of 🆕 rules to 💪 strengthen the EU defence industry, addressing the most urgent and critical defence product needs.
— EU Council (@EUCouncil) December 15, 2022
More ⬇️#EDIRPA #StandWithUkraine #EUCO
Magyarország és több más uniós ország az Oroszország elleni kilencedik szankciócsomagról szóló vita részeként követelte a szankciórendszerek szükséges pontosításait, amelyek az élelmiszerválság enyhítése érdekében kivennék az orosz műtrágyákat a korlátozások alól.
Egyes sajtóorgánumok szerint már maga a vita ténye is cáfolja az uniós vezetők, különösen Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője rendszeres kijelentéseit, miszerint az Oroszország elleni uniós szankciók nem befolyásolják a mezőgazdasági termékek és műtrágyák ellátását.
A német Zeit beszámolójában arról ír, hogy
a csúcson nem született áttörés a gázárplafon hónapok óta húzódó ügyéről.
Az energiaügyi miniszterek hétfőn ismét napirendre veszik a kérdést. A lap szerint a német kormány szűk keresztmetszettől tart, ha az európaiak bevezetik a gáz nagykereskedelmi árára vonatkozó árplafont. Olaf Scholz kancellár a lehető legbarátságosabb megoldást szorgalmazta Brüsszelben.
(Borítókép: Orbán Viktor 2022. július 28-án. Fotó: Michael Gruber / Getty Images)