Magyarokat is érintő törvényt fogadtak el az ukránok, de nem mindenkinek tetszik
Mint arról korábban beszámoltunk, az ukrán parlament új törvényt fogadott el kedden a nemzeti kisebbségekről, hatályon kívül helyezve a korábbit. A törvény elfogadása volt az egyik feltétele annak, hogy Ukrajna elkezdhesse a tárgyalásokat az Európai Unióhoz való csatlakozásáról.
Ennek alapján Ukrajnában a nemzeti kisebbséghez tartozó személyt megilleti az önazonossághoz, az egyesülési és békés gyülekezési szabadsághoz, a nézet-, a meggyőződés-, a gondolat-, a beszéd-, a lelkiismeret- és a vallásszabadsághoz való jog, valamint részt vehet a politikai, gazdasági és társadalmi életben. Továbbá joga van a nemzetiségi nyelvhasználatra és a közösség kulturális identitásának megőrzésére.
Nem biztosít kollektív jogokat
Brenzovics László szerint azonban nem garantálja a kisebbségi jogokat az új törvény. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke úgy véli, a törvény ellentétes az ukrán alkotmánnyal, amely kimondja, hogy nem lehet olyan törvényeket hozni, amelyek szűkítik a korábban meglévő jogokat. A politikus kiemelte: az új szabályozás jelentős visszalépés a kisebbségi kérdésben.
Hogyha azt mondjuk, hogy a korábbi törvények biztosították az anyanyelven történő oktatást az óvodától az egyetemig, akkor ez nem biztosítja. Így a nyelvhasználatban is jóváhagyja azokat a rendkívüli szűkítéseket, amelyek történtek az ukrán nyelvtörvény elfogadásában. Vagy pedig a média vonatkozásában is jóváhagyja azokat a szűkítéseket, amelyek hátráltatják a média fejlődését
– fogalmazott a Kossuth Rádiónak Brenzovics, aki szerint a döntés értelmében nem garantálják a kollektív jogokat, csak egyéni jogokat biztosítanak.
(Borítókép: Brenzovics László 2022. március 10-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)