Márciusban a háború legfontosabb kérdésére kaphatunk választ
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Páncélozott nehézfegyvereket szállíthatnak Ukrajnának a nyugati szövetségesek, de a legmodernebb támadó eszközök biztosítása nincs napirenden.
A Nyugat jelentős támogatást biztosít Ukrajnának
Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádióban elmondta, a legkomolyabb eszköz az amerikaiak által bejelentett M2 Bradley gyalogsági harci jármű, emellett az amerikaiak régi M113-asokat adnak át, több mint százat. Megjegyezte, hogy a francia AMX–10-es felderítő harci járművek nem igazán alkalmasak egy Oroszország elleni háborúra, inkább afrikai viszonyokra tervezték őket a szakértő szerint.
Az orosz dróntámadások különösen a tavalyi év végén jelentettek súlyos problémákat Ukrajna számára, hiszen a rendszeres áramkimaradások és a fűtésrendszer meghibásodása keserves pillanatokat okozott a lakosságnak. Ezekre jelentettek gyógyírt a német Gepardok, amelyek eredményesen tudták hatástalanítani az iráni gyártmányú drónokat.
Kaiser Ferenc leszögezte, a Nyugat nagyon óvatosan adagolja a fegyverszállítmányokat, kifejezetten támadófegyvereket nem nagyon adnak át Ukrajnának, ugyanis szerinte hosszú távon mindenki úgy gondolkodik, hogy egyszer majd újra lesz energiakereskedelem, hosszú távon is vásárolni fog Európa Oroszországtól.
Márciusban választ kaphatunk
A nehézfegyverzeti támogatások ellenére is patthelyzet várható a fronton a következő hetekben, aminek fő oka a jelenlegi időjárás, ami ellehetetleníti a harcokat. Korábban úgy fogalmazott a szakértő: „Az óriási esők okozta raszputyica lényegében sártengerré változtatta a kelet-ukrajnai területeket, ami még a lánctalpas járművek közlekedését is ellehetetleníti.”
Hogy az orosz vagy az ukrán fél mikor fogja úgy gondolni, hogy ezt a háborút katonai erővel nem lehet befejezni, annak is a függvénye, hogy a márciusra várt nagy támadásban melyik fél ér el eredményt. Ha egyik sem, és mind a két oldal belátja, hogy katonailag ez a konfliktus nem megoldható, akkor indulhatnak meg az érdemi tárgyalások
– vélekedett a szakértő.
(Borítókép: Anatolii Stepanov / AFP)