Eltávolították a magyar zászlókat az intézményekről, és több pedagógust menesztettek Kárpátalján
További Külföld cikkek
- Bécs már túl van a nehezén, ez maradt az áradás után
- Jöhet a legrosszabb: „Putyin nem viselné el a vereséget egy stand-up-komikustól”
- Halálra késelt egy japán kisfiút egy férfi Kínában
- Formálódó közép-ázsiai kis NATO, de mit tudna a Turáni Hadsereg?
- Oroszország és Kína vezetői veszélyt jelentenek a világra, miközben egymást sem szívlelik
Több magyar falu és Munkács városának közintézményeiről is eltávolították a magyar nemzeti zászlókat Kárpátalján. Volt olyan település, ahol a rendőrséget is bevetették az intézkedéshez.
A helyi média beszámolója szerint Fornoson és Dercenben munkácsi feletteseiktől kaptak utasítást az oktatási intézmények vezetői arról, hogy távolítsák el az intézményeik épületeiről a magyar nemzeti lobogót. Állításuk szerint rendelet mondja ki, hogy mostantól kizárólag ukrán zászló loboghat a létesítményeken.
A helyiek elmondása alapján a rendőrség folyamatosan ellenőrzi, visszakerültek-e a magyar jelképek.
Azokról az épületekről pedig, amelyekről nem önszántukból vették le a zászlót, a hatóság éjszaka távolította el.
Nem tudnak a rendelet létezéséről
A Kárpátalja szerint a Munkácsi Kistérségi Tanács nem fogadott el ilyen rendeletet, ezért – amennyiben létező dokumentumról van szó – kizárólag helyi szintű lehet, emellett magasabb szintű jogszabályba ütközik.
Ukrajna törvényei eddig sem tiltották a nemzetiségek szimbólumának használatát, és eddig nem is zavarták az itt élőket és nem sértették az érvényben lévő törvényeket sem a kitűzött magyar zászlók, amelyek így az ukrán állami zászló mellett a békés egymás mellett élést szimbolizálták – hangsúlyozta a lap.
Felmondtak a magyar tanároknak is
Eközben a Munkácsi kistérségben több – a Kárpátalja Magyar Kulturális Szövetséghez (KMKSZ) közel álló – magyar intézményvezető is kézhez kapta a felmondását.
A KMKSZ Munkácsi Alapszervezete a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola igazgatójának indokolatlan eltávolítása miatt nyilatkozatot adott ki. Mint írták, „úgy vélik a jelenlegi helyzetben az igazgató menesztése nem szolgálja a magyar iskola zökkenőmentes működését és a nemzetiségek közötti békés együttélést, ezért a döntés azonnali felülvizsgálatát szorgalmazzák”.
Az üggyel kapcsolatban kerestük a külügyminisztériumot, amint válaszolnak a kérdéseinkre, frissítjük a cikkünket.
(Borítókép: A Munkácsy Mihály Magyar Ház a felavatás napján Munkácson 2021. június 3-án. Fotó: Nemes János / MTI)