- Külföld
- hadgyakorlatok
- észak-korea
- kim dzsongun
- egyesült államok
- dél-korea
- atomfegyverek
- vadászgépek
- hadsereg
- rakétateszt
Kiterjeszti és rendszeresíti hadgyakorlatait Észak-Korea
További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
A hadgyakorlatok kiterjesztéséről szóló döntést a Kim Dzsongun elnöklésével tartott hétfői megbeszélésen hozták meg, nem sokkal a múlt héten rendezett, két újabb közös amerikai–dél-koreai hadgyakorlat után.
Mindeközben a kaliforniai székhelyű Planet Labs magánvállalat január végén közzétett műholdas felvételei szerint nagyszabású előkészületek indultak Phenjanban, a kommunista államban ugyanis február 8-án ünneplik a hadsereg fennállásának 75. évfordulóját, majd néhány nappal később, február 16-án Kim Dzsongun apja, a 2011-ben elhunyt Kim Dzsongil egykori észak-koreai vezető születésnapját.
Előző héten az Egyesült Államok és Dél-Korea két légi hadgyakorlatot is tartott, a Koreai-félszigettől nyugatra rendezett manőverben amerikai, F–22-es és F–35-ös, valamint dél-koreai F35A típusú vadászgépek is részt vettek.
Észak-Korea jelezte, nem válogat az eszközökben, ha válaszlépésre lesz szükség
Phenjan mindkét műveletet élesen bírálta, és azzal vádolta meg Washingtont, hogy aláássa a térség stabilitását és biztonságát, továbbá figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok bármely katonai tevékenységére az atomot atomért elve jegyében ad választ.
A kommunista ország tavaly rekordszámú, összesen 37 ballisztikus- és cirkálórakéta-tesztet hajtott végre, gyakran egyszerre több rakéta indításával, így az elindított rakéták száma meghaladta a hetvenet.
Kim Dzsongun január elsején, a kormányzó Koreai Munkáspárt központi bizottságának plenáris ülésén elmondta: Phenjan „egyértelmű ellenségnek” tekinti a szomszédos Dél-Koreát, ezért „exponenciálisan növeli” országában az atomfegyverek számát.