Észak-Korea ballisztikus rakétát lőtt ki, amely Japán kizárólagos gazdasági övezetében csapódott be
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Azt egyelőre nem tudni, a rakéta milyen röptávot írt le. A szombati volt Észak-Korea első rakétatesztelése azóta, hogy január elsején egy rövid hatótávolságú rakétát lőtt ki.
Azóta a Japán miniszterelnök Kisida FUMIO közölte, hogy a rakéta Japán kizárólagos gazdasági övezetén belül landolt, Hokkaidó északi főszigetétől nyugatra.
A japán védelmi minisztérium szerint a rakéta 5700 kilométeres magasságot ért el, és mintegy 900 kilométert repült. A rakétát helyi idő szerint szombaton 17 óra 22 perc körül indították Phenjan Szunan körzetéből – közölte CNN. Japán tisztviselők szerint a rakéta több mint 60 percig repült.
Phenjan pénteken „példátlanul” súlyos válaszlépésekkel fenyegetett az esetben, ha Dél-Korea és az Egyesült Államok valóban megtartja a péntek napközben bejelentett, 11 napos közös hadgyakorlatát. Ennek előkészületeit már a jövő hétre ígérték.
A gyakorlat részeként szerdán az amerikai védelmi minisztériumban, a Pentagonban tartanak csúcsértekezletet. A szöuli védelmi minisztérium közleménye szerint itt arra az esetre is kidolgoznak katonai és polgárvédelmi forgatókönyvet, ha Phenjan egyszer valóban atomfegyvert vetne be.
Észak-Korea tavaly rekordszámban, 37 alkalommal hajtott végre rakétakísérleteket, köztük interkontinentális ballisztikus rakétákkal (ICBM) is, megsértve ezzel az ENSZ Biztonsági Tanácsának vonatkozó határozatait.
Észak-Korea szerdán tartotta széles körben várt éjszakai katonai parádéját Phenjanban a hadsereg megalapításának 75. évfordulója alkalmából. Kim Dzsongun a lányával együtt vett részt a parádén, akit széles körben lehetséges utódjának tartanak.