Iránba utaztak a NAÜ munkatársai, hogy tisztázzák az urándúsítással kapcsolatos félreértéseket
Mohammad Eszlami kijelentette, a NAÜ tisztviselői az iráni fővárosban, Teheránban tartózkodnak, és megkezdték a tárgyalásokat, látogatásokat és ellenőrzéseket. Hozzátette, hogy útjuk célja feloldani az „egyik ellenőr okozta félreértéseket”.
Teherán cáfol
A múlt héten az ENSZ nukleáris megfigyelőszervezete közölte, tárgyalásokat folytat Iránnal a közelmúltban végzett ellenőrzések eredményeiről, azt követően, hogy a Bloomberg News amerikai üzleti-politikai hírportál arról számolt be, az ügynökség 84 százalékos tisztaságú dúsított uránt észlelt, ami közel áll a fegyvergyártáshoz szükséges minőséghez.
Az iráni atomenergia-ügyi szervezet szóvivője cáfolta a jelentést hétfőn, és kijelentette, hogy Teherán urándúsítása nem haladja meg a 60 százalékos tisztaságot.
Megbeszélések és egyeztetés útján megakadályozzuk újabb félreértések kialakulását és az ügynökséggel való együttműködésünk megszakadását
– idézte a média szerdán Eszlamit.
Az Egyesült Államok 2018-ban kilépett a Teherán és a nyugati nagyhatalmak által 2015-ben aláírt nukleáris megállapodásból (JCPOA), amely az iráni nukleáris tevékenység korlátozásáért cserébe lehetővé tette a délnyugat-ázsiai országgal szemben hozott nyugati szankciók feloldását.
Az amerikai szankciók ismételt életbe léptetésére Teherán azzal válaszolt, hogy visszavonta az iráni nukleáris tevékenységnek a megállapodásban vállalt korlátozását, és az iráni urándúsítást olyan szintre emelte, amelyet követően Rafael Grossi NAÜ-főigazgató kijelentette, hogy az iráni atomalku immáron csak egy „üres váz”.