- Külföld
- greta thunberg
- szélturbinák
- számik
- tiltakozás
- norvég kormány
- oslo
- emberi jogok
- letartóztatás
Ismét letartóztatták Greta Thunberget
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Az Index is beszámolt róla, hogy hétfőn emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták blokád alá vették a norvég energiaügyi minisztérium épületét, tiltakozásul a számi (lapp) őslakos kisebbség lakta területen épült szélturbinák ellen.
A több tucat tiltakozó – köztük Greta Thunberg svéd klímaaktivista – azért torlaszolta el az épület főbejáratát, mert a skandináv ország középső részén létesített két szélerőműpark jelenleg is üzemel, pedig a norvég legfelsőbb bíróság 2021-ben hozott döntése szerint a turbinák működése sérti az ősi rénszarvaspásztor életmódjukhoz ragaszkodó számik nemzetközi egyezményekben foglalt kisebbségi jogait.
A számik a turbinák leszerelését követelik, mivel állításuk szerint a hatalmas szélerőművek látványa és hangja megijeszti az állataikat, és megzavarja az ősi hagyományok gyakorlását.
Kétszer is elvitték a rendőrök
Greta Thunberget szerdán kétszer is őrizetbe vették Oslóban. Előbb a norvég pénzügyminisztérium, majd később a környezetvédelmi minisztérium elől vitték el őt és társait a helyi rendőrök.
Mindenkivel tudatni akarjuk – mert nem maradhat titokban –, hogy a norvég állam bűncselekményt követ el, ugyanis megsérti az alapvető emberi jogokat
– nyilatkozta az aktivista a Reutersnek.
Eljárást ugyanakkor nem indítottak Thunbergék ellen, akiket szabadon engedtek, amint véget értek a tüntetések.
Indigenous and environmental activists, including Greta Thunberg, blocked access to several Norwegian ministries, expanding a protest to demand the removal of wind turbines from reindeer pastures https://t.co/1T2XKXy1YA pic.twitter.com/wwDn7dUP2f
— Reuters (@Reuters) February 28, 2023
A tüntetők komoly nyomást gyakoroltak a balközép kisebbségi kormányra, amelynek energiaügyi minisztere, Terje Aasland ennek hatására lemondta az Egyesült Királyságba tervezett látogatását.
A norvég kormány korábban közölte, hogy a szélerőműparkok sorsa a legfelsőbb bírósági döntés ellenére is bonyolult jogi és politikai dilemmát jelent, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az ügyben kompromisszum születik.