Svéd lap: Magyarország gengszter módjára próbál tiszteletet követelni
További Külföld cikkek
- Rendőri brutalitás Szlovákiában: belehalt az őrizetes a verésbe
- Turbulenciába került a Lufthansa frankfurti járata, sokan megsérültek
- Donald Trump kiosztott Elon Musknak egy miniszteri pozíciót
- Boris Johnson arra figyelmeztet, hogy brit katonák mehetnek Ukrajnába
- Orbán Viktor, Donald Trump és a pápa – meglepő szövetség állíthatja le Ukrajna támogatását
Az Aftonbladet svéd portál arról számolt be, hogy hétfőn megérkezett Svédországba a magyar delegáció, hogy az ország NATO-csatlakozásáról tárgyaljanak. A találkozó házigazdája Andreas Norlén svéd házelnök lesz… mindaddig, amíg nem szól bele a külpolitikába – szögezi le a lap, akik szerint fennáll a veszélye, hogy a házelnök ugyanazt a „baklövést” követi el, mint Ulf Kristersson miniszterelnök és Tobias Billström külügyminiszter Törökországgal kapcsolatban.
A svéd portál szerint az „eredményes politikájuk” csak arra ösztönözte Recep Tayyip Erdogan török elnököt, hogy még többet követeljen Svédországtól. Továbbá azt is megjegyzik, hogy
Magyarország – mint egy gengszter – egyszerűen megpróbál tiszteletet követelni, ahelyett, hogy jogosan kiérdemelné azt.
„Most a Svéd Demokraták (SD) azok, akik szívélyesen fogadják a magyar delegációt. Magyarországot az SD gyakran emlegeti úttörő országként, és nem nehéz elképzelni, hogy a párt képviselői gúnyolódnak azon, hogy Svédország kénytelen tiszteletet mutatni a liberális demokrácia ellenfeleinek. Nem szép látvány” – vélekedik róla az Aftonbladet.
Mozgalmas hete lesz a svéd képviselőknek
Március 7. – a magyar küldöttség Stockholmba látogat
A magyar parlamenti képviselők küldöttsége egyórás megbeszélést folytat Andreas Norlén elnökkel és a parlamenti képviselők egy csoportjával a magyar ratifikációs folyamatról. A Folkbladet portál a magyar miniszterelnököt idézi, aki egy rádióinterjúban elárulta, a magyar képviselők nem túl lelkesek a ratifikáció miatt. Orbán Viktor ugyanakkor arra biztatta a Fidesz-frakciót, hogy szavazzanak igennel.
Március 7. – Stoltenberg találkozik a pártok vezetőivel
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök meghívta az összes NATO-párti pártvezetőt egy találkozóra Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. A cél a helyzet áttekintése és a további folyamatok megvitatása.
Március 8. – Az Európai Unió védelmi miniszterei Stockholmban találkoznak
Pål Jonson svéd védelmi miniszter fogadja kollégáit egy informális találkozóra az Arlanda repülőtéren. Az Ukrajnának nyújtott további katonai támogatás lesz a főtéma, de Svédország és Finnország NATO-csatlakozási kérelme a svéd lap szerint biztosan szóba kerül – legalábbis a folyosói megbeszéléseken. A NATO vezetője, Jens Stoltenberg is részt vesz a találkozón.
Március 9. – Törökország, Svédország és Finnország újra találkozik a Korán-égetési incidens után
Az év eleji incidensek után Törökország és Svédország között megromlott a viszony. A Svédország és Finnország között tervezett találkozót például lemondták, most azonban mégis sor kerül rá. Oscar Stenström és kollégái Brüsszelben találkoznak, hogy ellenőrizzék, hogyan tartják be az országok a tavaly nyári madridi NATO-csúcson aláírt megállapodás pontjait – ami feltétele volt annak, hogy Törökország feloldja vétójogát.
Végső döntés még nem várható, de a folyamat ismét felgyorsult, ami felcsillantja a reményt Svédország számára, hogy nyáron már teljes jogú NATO-taggá váljon.
Március 9. – A svéd kormány dönt a terrortörvényről
Törökország egyik legerősebb ellenvetése Svédország NATO-taggá válásával szemben az, hogy szerinte Svédország túlságosan félvállról veszi a terrorizmus elleni fellépést. A kormány ezért gyakran hangsúlyozza, hogy új jogszabály van készülőben.
A csütörtöki döntés a terrorista szervezetekben való részvételt tiltó törvényjavaslatról fontos lépés lehet ebben a folyamatban. A Jogi Tanács erős kritikája ellenére a kormány továbblép, és most a parlament elé terjeszti a javaslatot. A tervek szerint a törvény június 1-jén lépne hatályba.
(Borítókép: Andreas Norlén. Fotó: Nils Petter Nilsson / Getty Images Hungary)