Pentagon: magasabb a rák kockázata a vadászpilótáknál
További Külföld cikkek
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
- 2025-től munkaszüneti nappá nyilvánítják december 24-ét a lengyelek
- Ismét berágtak a horvátok Magyarországra, több szomszédos országgal is tárgyalnak
- Megtalálták Vlagyimir Putyin gyenge pontját, itt csaphat oda neki a Nyugat
Az adatokat egy év alatt gyűjtötték össze csaknem 900 000 olyan tag körében, akik 1992 és 2017 között katonai repülőgépeket vezettek vagy karbantartották azokat – közölte a Pentagon.
A tanulmány a Pentagon szerint a szolgálati tagok körében egyes rákos megbetegedések magasabb előfordulási gyakoriságát, de a teljes lakossághoz képest alacsonyabb, vagy legfeljebb hasonló mértékű halálozási arányt állapította meg. A tanulmány nem próbálta azonosítani a rákos megbetegedések okát.
A repülőszemélyzet tagjainál 87 százalékkal magasabb volt a melanoma, és 39 százalékkal magasabb a pajzsmirigyrák aránya. A légi személyzet férfi tagjainál pedig 16 százalékkal magasabb volt a prosztatarák aránya, mint a teljes népesség körében.
Összességében a repülőszemélyzet tagjainál 24 százalékkal magasabb volt a rákos megbetegedések aránya a teljes népességhez képest.
A repülőszemélyzet tagjainak korábbi vizsgálatai hasonló eredményeket találtak a melanoma és a prosztatarák tekintetében. A tanulmány szerint a katonai repülőgépek karbantartását, üzemanyaggal való ellátását és indítását segítő földi személyzetnél 19 százalékkal magasabb volt az agy- és idegrendszeri daganat, 15 százalékkal a pajzsmirigyrák és 9 százalékkal a melanoma előfordulása.
Összességében a földi személyzet tagjainál 3 százalékkal magasabb volt a rákos megbetegedések aránya az általános népességhez képest.
A tanulmány szerint a légi személyzet tagjainál 56 százalékkal alacsonyabb volt a halálozási arány az összes ráktípus tekintetében, mint a teljes amerikai népességnél, míg a földi személyzetnél 35 százalékkal alacsonyabb volt a halálozási arány. Hozzátették:
A tanulmány nem jelenti azt, hogy a repülő- vagy földi személyzet foglalkozású katonai szolgálat rákot okoz, mivel számos olyan potenciális zavaró tényező van, amelyeket nem lehetett ellenőrizni ebben az elemzésben,
beleértve ez utóbbiak közé a dohányzást, az alkoholfogyasztást és genetikailag örökölhető hajlamosságot is.
Mindemellett a Pentagon közölte, hogy szélesebb körű felülvizsgálatot tervez, hogy megpróbálja azonosítani a személyzet ismert toxinoknak vagy rákkeltő anyagoknak való kitettségét – írja a The Wall Street Journal.