Oroszország veszi át az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnöki tisztségét
Oroszország annak ellenére vette át az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnöki posztját, hogy Ukrajna a lépés blokkolására szólította fel a tagokat – írja a BBC. A tanács mind a 15 tagja rotációs rendszerben, havonta váltja egymást az elnöki székben.
Nem jó előjel az orosz vezetés
Az elnöki szerep többnyire ügyvivő jellegű, de Moszkva ENSZ-nagykövete, Vaszilij Nyebenzja az orosz TASZSZ hírügynökségnek arról beszélt, hogy több vitát is tervez felügyelni, köztük a fegyverzet-ellenőrzésről szólót. Elmondta, hogy egy új világrendről fog tárgyalni, amely szerinte felválthatja az eddigi egypólusú világrendet.
Oroszország legutóbb 2022 februárjában töltötte be a tisztséget, akkor teljes körű inváziót indítottak Ukrajna ellen.
Ez azt jelenti, hogy a Biztonsági Tanácsot egy olyan ország vezeti, amelynek elnöke ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben állítólagos háborús bűnök miatt. A Nemzetközi Büntetőbíróság – amely nem az ENSZ intézménye – a múlt hónapban adta ki az elfogatóparancsot Vlagyimir Putyin ellen.
Ukrajna háborog a döntés ellen
Dmitro Kuleba, Ukrajna külügyminisztere a valaha volt legrosszabb április 1-jei tréfának nevezte Oroszország elnökségét, illetve megjegyezte, hogy „valami nincs rendben a nemzetközi biztonsági rendszer működésével”.
Ukrajna elnöki tanácsadója, Mihajlo Podoljak szerint a lépés „a nemzetközi jog újabb megerőszakolása”.
Egy olyan entitás, amely agresszív háborút folytat, megsérti a humanitárius és büntetőjogi normákat, lerombolja az ENSZ Alapokmányát, figyelmen kívül hagyja a nukleáris biztonságot, nem állhat a világ legfontosabb biztonsági szervének élén
– fogalmazott Podoljak.
Ukrajna panaszai ellenére az Egyesült Államok azt mondta, nem tudja megakadályozni, hogy Oroszország – a tanács állandó tagja – átvegye az elnöki posztot.