További Külföld cikkek
- Jóslatok 2025-re: háború tör ki Nagy-Britanniában, visszatér a pestis, majd eljön a világvége
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
- Orosz tankerhajó szabotázsa okozhatta a kábelszakadást a Balti-tengeren
- Magyarország kiadta az antifa-támadások másodrendű vádlottját Németországnak
Több térfigyelő kamera felvételét is bemutatta Twitter-oldalán a Kyiv Post, amelyeken hatalmas villanás és egy tűzgömb becsapódása látszik az ukrán fővárosban. A robbanás előtt nem volt légiriadó, és a légvédelmi rendszer sem lépett működésbe.
A Kyiv Post elküldte kérdéseit az ukrán légierőnek, de elsőként az Elnöki Hivatal szóvivőjét, Daria Zarivnát sikerült elérnie. Ő annyit mondott, hogy mindenki őrizze meg a nyugalmát, mindent kézben tartanak, „most történelmi időket élünk”.
📹 More video of the strange flash in #Kyiv.
— KyivPost (@KyivPost) April 19, 2023
We are awaiting official information from the Ukrainian Air Forces. pic.twitter.com/n55vzhlv5k
Az ukrán lap katonai forrásai ugyanakkor azt közölték, az előzetes információk szerint a NASA műholdjának maradványai zuhanhattak Kijevre. Mivel nem zárható ki, hogy további roncsdarabok csapódnak be, légiriadót rendeltek el. A Kiyiv Independent is azt írja, hogy valószínűleg egy szatellit maradványai vagy egy meteorit okozhatta a fény- és hangjelenségeket az ukrán fővárosban.
A NASA korábbi közleménye április 19-ére, szerdára várta a RHESSI (Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager) műhold becsapódását. Mint megírtuk, a szatellit 2002-ben állt pályára, de 16 év után kommunikációs problémák miatt le kellett állítani a működését. A RHESSI a napkitöréseket és a koronatömeg-kilökődéseket tanulmányozta egy röntgen- és gammasugarakat rögzítő képalkotó spektrométerrel.
A működésképtelen, 300 kilogrammot meghaladó súlyú műhold becsapódásának várható helyét nem tudták előrejelezni.
Mint írták, nagyon alacsony – 1:2467-hez – az esélye annak, hogy a Földre lezuhanó darabok balesetet okoznak, mivel a műhold legtöbb alkotórésze a Föld légkörét átlépve megsemmisül.
A kijevi hírekre reagálva a NASA szóvivője a The Guardian cikke szerint ugyanakkor cáfolta, hogy az ő műholdjukról lenne szó. Mint mondta, egyetlen szatellitjük sem lépett be az atmoszférába szerdán.