Leáldozott a brit monarchiának?
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
- Megint kitört a hírhedt vulkán, lávafolyam indult a tűzhányóból
- Rosszul lett egy utas a repülőn, Ursula von der Leyen sietett a segítségére
A legnagyobb brit közvélemény-kutató intézet, a YouGov a BBC közszolgálati médiatársaság megbízásából végzett országos felmérést III. Károly király közelgő koronázása alkalmából.
A 4592 felnőtt brit állampolgár bevonásával elvégzett reprezentatív vizsgálat hétfőn ismertetett eredményei szerint a válaszadók 58 százaléka nyilatkozott úgy, hogy szeretné a monarchia fennmaradását, 26 százalék szerint választott államfőnek kellene az ország élén állnia.
Az átlagon belül azonban rendkívül széles eltérések mutatkoznak az egyes korcsoportok között, a 65 év felettiek 78 százaléka támogatja a királyság fennmaradását, a 18–24 év közöttiek körében ugyanakkor csak 32 százalék a monarchia híveinek aránya.
A YouGov felhívja mindazonáltal a figyelmet arra, hogy a legfiatalabb felnőtt korosztály egyben a legbizonytalanabb is, ebben a korcsoportban a választott államfő vezette köztársasági államforma támogatottsága is csak 38 százalékos, a bizonytalanok aránya viszont 30 százalék, messze a legmagasabb az összes vizsgált korosztály közül.
A 65 évesnél idősebbek mindössze 15 százaléka támogatná Nagy-Britannia köztársasággá válását, és ebben a korcsoportban alig 7 százalék nem tudott egyértelmű választ adni arra a kérdésre, hogy a királyság és a köztársasági államforma közül melyiket pártolná.
Ebben a kérdésben sarkos az ellentét a politikai táborok között is.
A YouGov/BBC felmérésének kimutatása szerint a kormányzó Konzervatív Párt támogatóinak 82 százaléka, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt szavazói közül viszont csak 44 százalék mondta magát a monarchia hívének.
Éles a kontraszt azok között is, akik a bennmaradásra, illetve a kilépésre szavaztak a brit EU-tagságról 2016-ban rendezett népszavazáson. Azok közül, akik a további brit EU-tagságra voksoltak, 54 százalék szeretné a monarchia fennmaradását, azoknak a táborában azonban, akik a kilépésre szavaztak, 72 százalék a királyság támogatóinak aránya.
A hét évvel ezelőtti referendumon a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége arra voksolt, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.
III. Károly király tavaly szeptember 8-án, édesanyja, II. Erzsébet királynő halála után lépett trónra, koronázása május 6-án lesz a londoni Westminster-apátságban.