Több mint 500 ember halálát okozta már a szudáni válság
További Külföld cikkek
- Véletlenül is kitörhet az atomháború Ukrajnában
- Lemondott az anglikán egyház legfőbb vallási vezetője egy gyermekbántalmazási ügy miatt
- A liberálisok is bekerülhetnek a kormánykoalícióba a választásokon győztes Osztrák Szabadságpárt helyett
- Környezetvédők tiltakoznak a vatikáni karácsonyfa-állítás ellen
- Az Egyesült Államok babérjaira törne Kína a haditechnológia terén
A tárca jelentése szerint a héten kihirdetett tűzszünet viszonylagos nyugalmat hozott, de Nyugat-Dárfúrban és a fővárosban, Kartúmban továbbra is harcok zajlanak.
A minisztérium jelezte: bővült az egészségügyi szolgáltatást nyújtó központok száma Kartúmban, és javult a kórházakkal való kommunikáció.
Emellett a szudáni kormány megállapodást kötött több baráti országgal, illetve nemzetközi és regionális szervezetekkel, hogy a rászorulók orvosi ellátáshoz jussanak.
A 46 millió lakosú Szudánban április 15. óta zajlanak összecsapások a 2021-es katonai hatalomátvételt irányító Abdel Fattáh al-Burháni tábornok vezette hadsereg, valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok ellenőrzése alatt álló Gyorsreagálású Támogató Erők között. A konfliktus elől tízezrek kerestek menedéket a közeli országokban, és külföldi állampolgárok ezreit kellett evakuálni.
A felek között vasárnap éjfélig tűzszünet van érvényben.
A magyarok már hazatérhettek
Szijjártó Péter április 26-án Laoszból élőben bejelentkezve közölte: a két utolsó magyar állampolgár, két gyermek is sikeresen elhagyta Szudán területét a Svédországgal történő együttműködésnek köszönhetően.
Korábban egy magyar nő történetét osztottuk meg, ahogyan elmesélte rettegve eltöltött kilenc napját, mire sikerült kimenekíteni az országból. Amikor azt hitte, már vége, akkor még a biztonságosnak hitt francia diplomáciai autóra is rálőttek, amiben utazott, valamint megpróbálták leszorítani őket az útról.
Április közepe óta feszült a helyzet
Szudánban április 15-e óta folynak összecsapások a 2021-es katonai hatalomátvételt irányító Abdel Fattáh al-Burháni tábornok vezette hadsereg, valamint ellenlábasa és egykori helyettese, a Hemedti néven ismert Mohamed Hamdan Dagalo tábornok ellenőrzése alatt álló, félkatonai Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között.
A szudáni egészségügyi tárca szerint az összecsapásoknak már 512 halálos áldozata és 4193 sebesültje van. A szemben álló felek hétfőn háromnapos tűzszünetben állapodtak meg, az Afrikai Unió (AU) pedig tartós fegyvernyugvást sürgetett.
A harcok kirobbanása óta több ország is megkezdte állampolgárainak kimenekítését Szudánból, miközben az elmúlt öt napban több mint 10 ezer, különböző állampolgárságú ember menekült Egyiptomba.