Szergej Gurijev szerint a diktátoroknak új fajtája van, és Orbán Viktor is közéjük tartozik
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Az RMF24 lengyel portál újságírója a Spin diktátorok – A zsarnokság új arca a 21. században című könyvről beszélgetett a kötet társszerzőjével, Szergej Gurijevvel.
A szerzők számos példán keresztül mutatják be, hogy a világ különböző részein évtizedeken keresztül hogyan zajlott le az antidemokratikus vezetők metamorfózisa. Mint az a kötetből is kiderül, a spin diktátorok remek érzékkel használják ki a modern technológia nyújtotta lehetőségeket, mint például a meggyőzés, hipnózis, dezinformációterjesztés, elterelés és korrupció.
Az orosz származású szerző a beszélgetés elején arról mesélt, „milyen hatalmas megbecsülésnek örvend Oroszországban”. Az orosz kormány nemrégiben külföldi ügynöknek ismerte el.
Ha ezt a kötetet Oroszországban adnák ki, akkor 18+-os jelzéssel kerülne a polcokra, tehát pornográfiának számítana, ugyanis Oroszországban bármi, amit külföldi ügynökként emlegetett írók adnak ki, az csak felnőtteknek szólhat
– mondta Gurijev, hozzátéve, hogy a háború kitörése után Borisz Akunyinnal és Mihail Barisnyikovval megalapították az „Igazi Oroszország” alapítványt, amely pénzt gyűjt ukrán menekültek megsegítésére. Ezt az alapítványt is „külföldi ügynökként” könyvelték el. „Abban a kiváltságos helyzetben vagyok, hogy az orosz hatóságok kettős ügynökként kezelnek” – mesélte Gurijev.
Miről ismerszik meg a spin diktátor?
A könyv fő tézise szerint a jelenlegi antidemokratikus vezetők nem 20. századi diktátorok, hanem úgynevezett spin diktátorok. Ez egy új modell, újfajta diktátorokkal, akik nem alkalmaznak nyílt elnyomást, ehelyett manipulálják az információkat, és demokratának tettetik magukat. A szerző orosz származása miatt legfőképp Vlagyimir Putyinnal foglalkozik, aki egészen a tavalyi évig tartozott a spin diktátorok közé, 2021-ben és 2022-ben bekövetkező átalakulásának köszönhetően „félelemkeltő, régi típusú diktátor” lett belőle.
Természetesen a könyvben több példát is hoznak a spin diktátorokra, többek között Li Kuang-jao szingapúri miniszterelnököt, Alberto Fujimori perui elnököt, Hugo Chávez venezuelai elnököt és
Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is.
Gurijev kitér rá, hogy amint a világ egyre globalizáltabb lett, technológiailag fejlettebbé, liberálisabbá vált, megszabadulva olyan 20. századi ideológiáktól, mint a nácizmus, bolsevizmus, a diktátorok egyre demokratikusabbá váltak. Állítása szerint azért kezdték el utánozni a demokráciát, mivel a világ lakosságának jelentős része szívesebben él demokráciában, a diktatúra már nem népszerű.
A könyv hosszú fejezeteket szentel a spin diktátorok jellemzőinek ismertetésére. Az új típusú diktátorok egyik legfőbb ismertetőjegye, hogy igyekeznek aláásni a nyugati demokratikus intézményeket, emellett előszeretettel alkalmazzák a cenzúra és a propaganda eszközeit. A szerző leszögezi, ez a fajta diktatórikus propaganda össze sem hasonlítható Sztálin és Hitler propagandaháborújával. „Sokkal kifinomultabb, sokkal jobban finanszírozott.” Gurijev szerint ezek a propagandatartalmak már-már reklámként is felfoghatóak, ugyanis különböző technikák segítségével próbálják meg eladni magukat, mintha termékek lennének.
(Borítókép: Orbán Viktor 2021. május 28-án. Fotó: Leon Neal / Getty Images)