A Wagner-vezér kezdheti félteni az életét Putyintól?
További Külföld cikkek
- Egy amerikai katona volt a Trump-hotel előtt felrobbant Tesla sofőrje
- Az FBI szerint egyedül volt a New Orleans-i merénylő
- Újabb hajmeresztő lépés Elon Musktól
- Kínai harci gépek és hadihajók tartottak járőrözést Tajvan körül
- Lépett a római kormány, kiszabadítanák az Iránban bebörtönzött olasz újságírót
Vlagyimir Putyin orosz elnök bosszantása, kikezdése veszélyes játék, amely gyakran nagy zuhanással ér véget – vagy egy öngyilkossággal a dácsában, ha a káosz nem indokolt – írja Jamie Dettmer, a Politico véleményszerkesztője. Mint megjegyzi, Ukrajna megszállása óta jelentősen megnövekedett az orosz oligarchák haláleseteinek száma, eddig legalább heten haltak meg furcsa körülmények között.
Dettmer szerint az igazi kérdés az, Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-zsoldoscsoport vezetője mikor fog megmagyarázhatatlan körülmények között kiesni egy ablakon, hirtelen elájulni vagy kortyolni egyet a méreggel elkevert teából.
Prigozsin nem fogja vissza magát
Hasonlóan Ramzan Kadirov csecsen vezérhez, Prigozsin is kínosan ügyelt eddig arra, hogy elkerülje Putyin közvetlen bírálatát, az utóbbi hetekben azonban valami megváltozott a Wagner-vezérnél.
Nemrég egy videóüzenetében egy „boldog nagyapa” figurájáról beszélt, aki „azt hiszi magáról, hogy jó”, ezután pedig feltette a kérdést, mi lesz Oroszországgal akkor, ha a „nagyapáról” kiderül, hogy egy „komplett seggfej”. Beszédében arra is kitért, a „nagyapának abba kéne hagynia a Vörös téren való magamutogatást”, így a legtöbben ebből arra következtettek, hogy az orosz elnökre utalt Prigozsin. A szerző szerint ugrott már ki ennél jóval kevesebbért is orosz vezető az ablakon.
A szerencsejáték hozhatta őket össze
Prigozsin kapcsolata Vlagyimir Putyinnal jóval az előttre nyúlik vissza, hogy Putyin elnök lett volna. Az 1990-es években Szentpéterváron barátkoztak össze, amikor Putyin feltörekvő politikai vezetőként Anatolij Szobcsak és Borisz Jelcin fő tanácsadója volt.
Néhány újságíró, aki évtizedekre visszamenőleg követte Prigozsin tevékenységét, úgy véli, hogy a szerencsejáték lehetett az, ami kezdetben összehozta kettőjüket, mivel Putyin a szerencsejáték-vállalat felügyelőbizottságának elnöke volt, amikor Prigozsin meg akarta nyitni a város első kaszinóit.
Prigozsin profitált a jövedelmező állami étkeztetési szerződésekből, iskolás gyerekeket, állami dolgozókat és az orosz hadsereget látta el. Emellett fontos szerepet vállalt a Kreml információs háborújában, amelyben az Internet Research Agency által felbérelt emberek dezinformációt terjesztettek, és megpróbálták befolyásolni a tengerentúli választásokat – beleértve a 2016-os elnökválasztást az Egyesült Államokban, valamint jelentősebb politikai eseményeket Európa- és Afrika-szerte.
Eközben a Prigozsin vezette wagneritákat orosz külpolitikai eszközként használták fel, csapatokat küldve nemcsak Ukrajnába, hanem Szíriába, Líbiába, a Közép-afrikai Köztársaságba, Burkina Fasóba, Csádba, Maliba, Mauritániába és Nigériába is.
Kettős játékot játszik a Wagner-vezér
Egyes orosz ellenzéki vezetők azt gyanítják, hogy Prigozsin kettős játékot játszik, és felkészül a Putyin utáni életre. Az, hogy „seggfejnek” nevezte az orosz elnököt, Dettmer szerint még egyértelműbbé teszi ambícióit arra, hogy ő legyen Oroszország következő államfője.
Mindenesetre az biztos, hogy Vlagyimir Putyin egyre szokatlanabb módszerekhez folyamodik tábornokai megfékezése érdekében. Dettmer kiemeli a néhány héttel ezelőtti szentpétervári esetet, ahol Vladen Tatarszkij életét vesztette egy kávézó felrobbanásakor, amely a hírek szerint Prigozsin tulajdonában van. Megjegyzi, hogy ez is egy olyan történés volt, ami arra utal, hogy Prigozsin számára ketyeg az óra.
(Borítókép: Vlagyimir Putyin. Fotó: Gavriil Grigorov / Sputnik / AFP)