Alaposan kifakadt a cseh külügyminiszter Orbán Viktor kijelentésén
További Külföld cikkek
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
- Újabb részletek derültek ki a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
Mint megírtuk, Orbán Viktor miniszterelnök Veszprémben mondott beszédet pénteken.
A felszólalása egy pontján kifejtette, hogy a nemzetállamok felett Róma bukása óta mindig ott lebegett egy álom, egy kísértés: újraegyesíteni, egy birodalomban összefogni Európát. Mint mondta, erről álmodozott más-más alapokon Bizánc, Nagy Károly, Napóleon, sőt még Adolf Hitler is, és ehhez hasonlította az Európai Unió küldetését is.
A kijelentés belföldön is nagy port kavart. Gyurcsány Ferenc „betegnek” nevezte Orbán Viktort, a kormánnyal nem szimpatizáló történész, Ungváry Krisztián viszont bizonyos szempontból megvédte őt.
A párhuzamon az egyik vezető cseh politikus is felháborodott. Vasárnap egy kerekasztal-beszélgetést tartottak a cseh köztévén, aminek vendége volt Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, valamint Vera Jourová, az Európai Bizottság cseh alelnöke, átláthatóságért és értékekért felelős biztosa is.
Lipavski a műsorban visszautasította azt, hogy Orbán Viktor párhuzamot vont az Európai Unió küldetése és Adolf Hitler közt, majd azt is hozzátette:
Senki sem kényszeríti a magyarokat arra, hogy ennek a közösségnek a tagjai legyenek, ha kényelmetlenül érzik magukat benne
– fogalmazott az Euractiv szerint a külügyminiszter. Vera Jourová ugyanezzel kapcsolatban azt mondta: Magyarország reputációját rontja minden ilyen kijelentés.
Jourová szerint a magyarok nem mernek vele találkozni
Mindeközben az uniós biztos arról beszélt: régóta kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy Magyarország még demokráciának nevezhető-e. Ugyanakkor van néhány magyar diplomata, akikkel – Orbán Viktor szerinte unióellenes retorikájának dacára – kompromisszumra lehet jutni azokban a kérdésekben, amelyek Magyarország hozzájárulását is igénylik (például az Oroszország elleni szankciók ügyében).
És vannak olyan, keményen dolgozó és hozzáértő magyar tisztviselők is, akik tárgyalnak velünk a bírósági reform bevezetéséről és közbeszerzéseket érintő kérdésekről is
– mondta Vera Jourová, aki szerint a magyar tisztviselők hozzáállása azt is jelzi, hogy Magyarországnak „nagyon nagy szüksége van a pénzre”.
Az uniós biztos végül azt is elmondta: Magyarországon annyira negatív kép alakult ki róla, hogy magyar diákok, tanárok, valamint a Magyarországon működő szervezetek képviselői már csak „titokban” mertek találkozni ővele a közelmúltban, mert attól féltek: ha feltöltik a vele készült közös fotókat az internetre, akkor azért „meghurcolná” őket a magyar közvélemény.
(Borítókép: Jan Lipavski a NATO-tagállamok külügyminisztereinek találkozóján 2023. április 4-én Brüsszelben. Fotó: Dursun Aydemir / Anadolu Agency / Getty Images)